Patyrus traumą, sergant tam tikromis sunkiomis ligomis ar po atliktos operacijos, dažnai yra reikalingos įvairios kompleksinės, į tam tikros sutrikusios organizmo funkcijos atkūrimą nukreiptos medicininės reabilitacijos procedūros, padedančios atstatyti darbingumą. O neretai – ir su tuo susijusį sumažėjusį psichologinį bei socialinį savarankiškumą. Įvertinus individualią paciento sveikatos būklę, gydytojas reabilitologas skiria konkrečią reabilitacijos procedūrą (magnetinio lauko terapiją, ultragarso terapiją, presoterapiją, masažą, vertikalią vonią ir kitą) bei, siekiant efektyviausių rezultatų, nurodo jų kiekį, atlikimo trukmę, dažnumą.
Tiesa, aktualios ne tik nemokamos, TLK (Teritorinės ligonių kasos) lėšomis kompensuojamos reabilitacijos procedūros. Didelio pacientų, profilaktiškai besirūpinančių savo sveikata ir suinteresuotų visaverčiu gyvenimu, dėmesio sulaukia ir mokama reabilitacija, prieinama „Affidea“ pacientams.
Reabilitacija: kas tai?
Reabilitacija – tai vienas iš svarbiausių gydymo etapų, skirtas sutrikusių funkcijų atstatymui, jų kompensavimui ar palaikymui, taip pat – visam sveikimo proceso spartinimui, bei, kas labai aktualu pacientams, kalbant apie gyvenimo kokybę – skausmo malšinimui. Susidūrus su klausimu, „reabilitacija – kas tai?“, daugelis, natūralu, pradeda plačiau domėtis šia tema. Pastaroji dažnai siejama su procedūromis, atliekamomis jau po patirto neigiamo poveikio sveikatai, kurį sukėlė operacijos, traumos ar sunkios ligos. Tiesa, svarbu pabrėžti ir įvairių reabilitacinių procedūrų, kaip efektyvios prevencijos priemonės, galinčios padėti užkirsti kelią įvairių sveikatos problemų atsiradimui ar paūmėjimui, reikšmę.
Skirtingos reabilitacijų rūšys
Mūsų klinikoje teikiama reabilitacija (Vilniuje, Kaune, Šiauliuose ir Klaipėdoje esančiose „Affidea“ klinikose) apima įvairias reabilitacinių procedūrų rūšis, kurias, kaip efektyviausią esamų sveikatos problemų sprendimą, atsižvelgiant į individualią paciento būklę, paskiria gydytojas reabilitologas.
Tiksliai parinktos ir profesionaliai atliekamos reabilitacinės procedūros, taikomos savarankiškai arba kaip kompleksinė paskirto gydymo dalis, gali efektyviai sumažinti tokias, neigiamai gyvenimo kokybę veikiančias problemas, kaip, pavyzdžiui, nugaros ir sąnarių skausmai, dėl įtampos kylantis galvos skausmas, lėtinis nuovargis ir kita.
Ultragarso terapija
Tai – reabilitacinis gydymo metodas, paremtas aukšto dažnio išilginės krypties mechaninių virpesių, sukuriančių mikromasažo efektą, naudojimu.
Magnetinio lauko terapija
Tai – kūno veikimas impulsiniais elektromagnetiniais laukais, darančiais teigiamą poveikį įvairiems organizmo procesams.
Presoterapija (limfodrenažinis masažas aparatu)
Tai – terapinis metodas, kurio esmė – limfinės ir veninės kraujotakos gerinimas, naudojant oro slėgį.
Kombinuotas ultragarsas ir elektroterapija
Tai – ultragarso ir elektroterapijos derinys, dėl didesnio efektyvumo, lyginant su vieno kažkurio metodo taikymu, naudojamas lėtinių/ūminių skausmų mažinimui, raumenų atpalaidavimui, kraujotakos gerinimui.
Elektroterapija, skirta skausmo malšinimui
Tai – vadinamoji TENS elektroterapija, kurios metu, pasitelkus trumpų impulsų žemo dažnio srovę, stimuliuojamas nervas, taip mažinant sąnarių ir raumenų skausmus.
Elektroterapija, skirta raumens aktyvacijai
Tai – vadinamoji RES elektroterapija, skirta raumenų jėgos ir ištvermės didinimui, raumens apimties atstatymui, medžiagų apykaitos raumenyse skatinimui, skausmo malšinimui.
Masažas
Tai – pasyvus reabilitacijos metodas, kai tam tikros probleminės kūno vietos yra masažuojamos rankomis arba tam skirtais prietaisais.
Povandeninis masažas
Tai – reabilitacinė procedūra, kurios esmė – vandenyje esančio kūno masažavimas povandenine srove, taip skatinant raumenų atsipalaidavimą, mažinant skausmą.
Aukšto intensyvumo lazerioterapija (HILT)
Tai – reabilitacinis gydymo metodas, kai nepertraukiamai veikiantys arba pulsuojantys infraraudonieji spinduliai yra pasitelkiami pažeistų kūno vietų gydymui.
Vertikali vonia
Tai – vandenyje atliekama bendroji mankšta ir stuburo tempimo pratimai, orientuoti į raumenų atpalaidavimą ir stiprinimą, suspaustų stuburo diskų ir funkcinio bloko stuburo segmentuose atlaisvinimą.
Kada reikia kreiptis į reabilitologus?
Galvos svaigimas, įvairiose kūno srityse (pečiai, nugara, kelis ir pan.), juntamas lėtinis ar ūminis skausmas, kurį neretai sukelia ne tik patirtos traumos, bet ir sėdimas darbas bei įvairios kitos sveikatos problemos, neigiamai veikiančios gyvenimo kokybę, vadovaujantis atitinkamais teisės aktais, ne visada yra tos priežastys, dėl kurių gali būti skiriama nemokama reabilitacija. Arba, net ir užbaigus Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis kompensuotų reabilitacinių procedūrų kursą, pasiekti rezultatai, susiję su prarastų funkcijų atkūrimu, ne visada atneša reikiamus rezultatus. Galiausiai, reguliariai atliekama reabilitacija – viena iš efektyviausių prevencijos priemonių, reabilitologų rekomenduojama asmenis, dirbantiems sėdimą darbą arba tais atvejais, kai tam tikros, profesionaliai atliekamos reabilitacinės procedūros gali užkirsti tam tikrų ligų ar traumą atsiradimą.
„Affidea“ klinikose Vilniuje, Kaune, Šiauliuose ir Klaipėdoje profesionaliai teikiamos įvairių rūšių reabilitacijos paslaugos, prieinamos tiek pacientams po reabilitologo konsultacijos, tiek ir tiems, kurie, pajutę tam tikrus simptomus, konkrečios procedūros atlikimu yra suinteresuoti patys. Mūsų komandoje dirba patyrę, kompetentingi reabilitologai, profesionaliai įvertinantys paciento būklę ir esamų problemų priežastis bei, tuo remiantis, parengiantys tinkamiausią reabilitacijos planą.