Danties kariesas arba ėduonis – tai labiausiai paplitusi pasaulyje liga. Šios ligos metu pažeidžiami kietieji danties audiniai – emalis ir dentinas, kurie apsaugo nuo infekcijos danties pulpą (nervą) – vidinį danties audinį. Dantų kariesas atsiranda, kai dantų emalyje pradeda mažėti mineralinių medžiagų. Nevalant arba neatidžiai valant dantis, apnašos kaupiasi tarpdančiuose, dantų vagelėse ir prie dantenų. Kadangi dantų apnašose yra daugybė bakterijų, jos skaldo cukrų iki rūgščių, kurios ir tirpina kietuosius danties audinius, ko pasėkoje vystosi ėduonis. Kariesas gydomas mechaniškai pašalinant pažeistus danties audinius, išvalius ir išdezinfekavus suformuotą ertmę ir ją užpildžius plomba.
Plombos užduotis yra:
– sustabdyti karieso ir mikroorganizmų plitimą;
– atstatyti pažeistą danties vainiką, kad jis vėl pilnai dalyvautų kramtyme;
– atstatyti estetinę danties išvaizdą.
Estetinis dantų plombavimas – tai galimybė patikimai ir funkcionaliai atkurti prarastus danties audinius. Atliekant estetinį plombavimą, prarasti danties audiniai atkuriami taip, kad savo forma, spalva, skaidrumu, paviršiaus mikrostruktūra prilygtų natūralaus danties vaizdui net ir esant skirtingam apšvietimui. Dirbame naudodami aukščiausios kokybės (sertifikuotas) plombines medžiagas, kurios savo fizinėmis savybėmis – tvirtumu, sukibimu su dantimi, dilumu ir kt. – prilygsta natūralaus danties audinio savybėms. Atliekant estetinį plombavimą, sluoksnis po sluoksnio atkuriami nesantys danties audiniai, keičiama ir tobulinama danties forma, dydis, skaidrumas, spalva. Taip sukuriama natūrali ir graži danties išvaizda. Estetinio plombavimo metu maksimaliai išsaugomas natūralus dantų gyvybingumas, nešlifuojant sveiko jų audinio.
Pieniniai dantys:
Vaikams pirmiausia dygsta pieniniai dantukai (maždaug nuo 6 mėn.), vėliau, nuo 5 iki 14 metų, jie keičiasi – išdygsta nuolatiniai dantys. Jau išdygus pirmajam dantukui, jį būtina valyti. Tam naudojami specialūs šepetėliai, kurie užsimauna ant piršto, arba galima tiesiog naudoti marlės gabalėlį. Pasta nereikalinga. Maždaug nuo antrų gyvenimo metukų, kai dantukų padaugėja, rekomenduojama įsigyti vaikišką dantų šepetėlį ir vaikišką dantų pastą, kurioje būtų saugus fluoro kiekis (iki 500ppm). Vaikas gali valytis dantukus pats, tačiau prieš tai arba po to tėveliai turi padėti. Vaikams iki 6 -7 metų išsivalyti dantis turi padėti tėvai. Kol vaikas nemoka rašyti, tinkamai išsivalyti dantų jis nesugebės. Jei kyla klausimų ar reikia pagalbos, mūsų gydytojai išmokys ir vaiką, ir jus, kaip tinkamai prižiūrėti dantis ir visą burnos ertmę.
Plačiai paplitusi nuomonė, kad pieninių dantukų gydyti nereikia, nes jie vis tiek iškris, yra klaidinga. Reikia nepamiršti, kad po pieniniu dantuku, tame pačiame kaule, yra nuolatinio danties užuomazga. Taigi jei sugenda ar supūliuoja pieninis dantukas, nukenčia ir po juo esantis nuolatinis dantis. Tai gali lemti pakitusią nuolatinio danties spalvą, gali atsirasti dėmelių, paviršiaus nelygumų, silpnėja bendra organizmo būklė, nes jis nuolat kovoja su infekcija. Vaikas darosi irzlus, neatsparus įvairioms ligoms, ypač peršalimo. Jei dantis laiku nesugydomas, jį ima skaudėti. Tai vaikui sukelia stresą, atsiranda baimė. Dantis gali būti skausmingas vos prisilietus, o tai labai apsunkina gydymą, vaikas patiria dar didesnę baimę ir stresą.
Taigi pieninius dantukus gydyti BŪTINA ir tai reikia daryti laiku, nelaukiant, kol pradės skaudėti. Labai svarbus vaidmuo einant pas dantų gydytoją tenka tėvams. Vaikui būtina paaiškinti, kokia svarbi yra burnos ertmės priežiūra, profilaktinis patikrinimas ir gydymas. Jokiu būdu negalima vaiko gąsdinti dantų gydytoju, apsilankymus pas jį traktuoti kaip bausmę ar vaikui girdint kalbėti, kaip „baisu” pas dantų gydytojus ar kaip patys bijote. Vaikas pas gydytoją turi ateiti nuteiktas teigiamai, jis turi suprasti, kad gydytojas nori jam tik padėti, o ne sukelti skausmą ar už ką nors nubausti. Motyvuoti vaikai patys noriai rūpinasi, kad dantys būtų sveiki ir gerai prižiūrimi.
Pirmąjį apsilankymą pas odontologą siūlome planuoti iš anksto, o ne tuomet kai yra problema, kai skauda dantį. Kadangi tuomet vaikas jau patiria stresą ir dantys bei jų gydymas jam asocijuojasi su neigiamu dalyku. Pirmąjį kartą siūlome atvykti susipažinimui su odontologijos kabinetu, odontologine kėde bei darbuotojų kolektyvu. Pirmojo vizito metu bus atlikta dantų apžiūra, paaiškinta individuali burnos higiena, prireikus profesionaliai nuvalytos apnašos, sudarytas gydymo planas.
Paslauga teikiama Klaipėdos Affidea klinikoje. Kainas rasite čia.