Vėžio žymenų tyrimai - Affidea Lietuva

Tai yra bene vienintelis būdas išsiaiškinti apie šią ligą ankstyvojoje jos stadijoje, kuomet kažkokių kitų simptomų gali ir visai nebūti. Todėl tokie tyrimai gali būtų atliekami tiek profilaktiškai, tiek ir įtariant kažkokį susirgimą. Ir, nors šis diagnozės metodas yra pakankamai tikslus, tačiau net ir teigiamas rezultatas ne visuomet reikš vėžinius susirgimus, todėl nerimauti nereikėtų. Tačiau tai gali padėti identifikuoti ir kitas sveikatos problemas. Be to, nustačius vėžį ankstyvoje jo stadijoje, žymiai padidėja šansai sėkmingai įveikti šią klastingą ligą. Būtent todėl šis tyrimas yra toks svarbus ir gali būti aktualus praktiškai kiekvienam.

Ką parodo tyrimas?

Šis tyrimas parodo vėžinius žymenis esančius kraujyje, kuriuos išskiria vėžinės ląstelės. Tačiau padidėjusi jų koncentracija ne visuomet reikš ligą, kartais tai gali signalizuoti tik apie padidėjusią riziką, bet ne patį vėžį. Taip pat šių dalelių skaičius kraujyje gali padidėti ir dėl kitų ligų, uždegimų bei pastovaus rūkymo. Todėl tyrimo rezultatus reikėtų aptarti su gydytoju ir tik tuomet juos galima būtų tiksliai interpretuoti bei daryti išvadą.

Kada rekomenduojama atlikti šį tyrimą?

Vėžio žymenų tyrimas gali būti naudingas kiekvienam, tiek moterims, tiek ir vyrams, nepriklausomai nuo savijautos. Kadangi neretai jis atliekamas profilaktiškai, siekiant apsisaugoti nuo šios ligos ir ją aptikti ankstyvoje stadijoje. Tačiau ypatingai susirūpinti turėtų tie, kurie artimųjų rate turi vėžinių susirgimų, kadangi rizika bei polinkis į juos gali būti paveldimas. Taip pat tyrimas bus aktualus ir tiems, kurie turi žalingų įpročių, kas neretai tampa viena iš pagrindinių vėžio priežasčių. Be to, daugeliu atvejų, jaučiant nepageidaujamus simptomus bei įtariant šią ligą, rekomenduotina išsitirti pas gydytoją.

Kokius vėžinius susirgimus gali parodyti tyrimas?

Šis metodas yra pakankamai tikslus, todėl juo galima nustatyti praktiškai visus dažniausius vėžinius susirgimus. Tai gali būti tiek krūties, kasos, skrandžio, kiaušidžių, tiek ir prostatos, plaučių bei melanomos ir kitų tipų vėžys. Todėl neretai konkretus metodas yra parenkamas pagal jaučiamus simptomus ir gydytojui įtariant šią ligą. Tačiau jis gali būti atliekamas ir profilaktiškai, tuomet galima rinktis tam pritaikytą programą, kuri yra specializuota pagal lytis. Kadangi yra tam tikrų vėžio formų, kurios dažniausiai bus būdingos tik konkrečiai lyčiai arba vienoje iš jų pasireikš žymiai dažniau. Todėl profilaktiškai nebūtina atlikti kitų tyrimų, kur ligos diagnozės pasitaiko gana retai.

Kaip pasiruošti tyrimui?

Kažkokio specialaus pasiruošimo tikrai nereikia, tiesiog užsiregistruokite tyrimui ir jis bus atliekamas paimant kraują. Taip pat reikėtų vadovautis pateiktomis rekomendacijomis, kurios kartais gali skirtis priklausomai nuo to, koks konkretus tyrimas bus atliekamas.

Ar vėžio žymenų padidėjimas kraujyje rodo piktybinį susirgimą?

Tai daugeliui aktualus klausimas, kadangi beveik kiekvienas bijo išgirsti šią diagnozę. Tačiau net ir padidėjusi bei viršyta norma tikrai nereikš onkologinio susirgimo. Kadangi tam gali būti ir kitų priežasčių. Be to, kai kuriais atvejais tai tiesiog įspėja apie galimą riziką, todėl reikės periodiškai stebėti savo organizmo būklę. Net ir aptikus šį susirgimą ankstyvoje jo stadijoje žymiai padidėja šansai sėkmingai įveikti ligą. Kadangi tuomet galima iš karto pradėti taikyti tikslingą gydymą ir neleisti vėžinėms ląstelėms išplisti. Taip pat šių žymenų padidėjimo priežastis gali būti ir rūkymas, ir kažkoks uždegimas arba sąnarių ligos. Taigi, tai gali būti ir visai nesusiję su piktybine liga. Todėl tik gydytojas gali tinkamai įvertinti tyrimo rezultatus bei pateikti galutinę išvadą.

Ar tai mokamas tyrimas?

Dažniausiai už jį reikės susimokėti, ypač atliekant profilaktiniais tikslais. Tačiau kaina labai priklausys nuo to, kokį konkrečiai tyrimą pasirinksite, kadangi jų gali būti labai įvairių. Yra atliekami skirtingi testai norint identifikuoti skirtingas vėžio formas. Tačiau dėl didelių išlaidų taip pat nereikėtų nerimauti. Kadangi kainos prasideda nuo vos kelių Eurų, be to, labai dažnai bus taikoma akcija, ypač pasirinkus kažkurią programą, kuri apima skirtingus tyrimus ir leidžia įvertinti bendrą organizmo būklę. Tai yra efektyviausias metodas, kadangi jis leidžia aptikti įvairias šios ligos užuomazgas arba užtikrinti, jog jų nėra ir galima ramiai gyventi.