Hepatito tyrimai - Affidea Lietuva

Hepatitas gali būti kelių skirtingų tipų, žymimų raidėmis A, B, C, D, E, tačiau Lietuvoje yra žinomi tik pirmieji trys – A, B ir C. Tad tam, kad būtų kuo tiksliau nustatyta diagnozė, būtina, kad būtų atlikti visi reikalingi serologiniai hepatito tyrimai. Kai kuriais atvejais, nustačius hepatitą C yra atliekama ir kepenų biopsija, tuomet atsižvelgus į gautus rezultatus, sudaromas gydymo planas. Svarbiausia įtarus hepatitą, nedelsti ir kuo skubiau pradėti gydymą, nes taip yra daugiau galimybių, jog pavyks pilnai išgyti ir išvengti komplikacijų.

Kas yra hepatitas?

Hepatitas – pavojinga infekcija, kuri pažeidžia kepenų audinius ir palaipsniui juos suardo. Kepenys neatlieka savo funkcijos, dėl to organizmas apsinuodija toksinais ir sunaikina pats save. Staiga prasidėjęs hepatitas gali tapti lėtiniu, nors dažniausiai susergama būtent lėtine forma, pavyzdžiui hepatitu C.

Kokiu būdu galima užsikrėsti?

Hepatito A virusas dažniausiai yra atvežamas iš kitų šalių, tad galima būtų teigti, jog didelė tikimybė juo užsikrėsti yra kelionės metu. Šio tipo hepatitas gali būti platinamas per užkrėstą maistą, vandenį ar tiesioginio kontakto būdu. Vyresnio amžiaus žmonės, dažniausiai turi susiformavusį imunitetą, saugantį nuo hepatito A. Tuo tarpu, jaunesniems žmonėms, rekomenduojama vakcinacija nuo hepatito A, kuri yra labai efektyvi prevencinė priemonė.

Hepatitas B – labai pavojinga ir sunki liga, kurios negydant išsivysto kepenų cirozė ar kepenų vėžys. Deja, tačiau yra nemažai atvejų, kuomet ši liga pasibaigia netikėta mirtimi. Hepatito B virusas plinta lytiniu būdu, atliekant kraujo perpylimą, darant tatuiruotes ar įvairias injekcijas. Be to, hepatitu B serganti motina gali perduoti šį virusą vaisiui.

Hepatitas C – pati agresyviausia infekcija, kasmet pareikalaujanti vis daugiau aukų. Siekiant sustabdyti šią ligą, dažnai tenka atlikti net kepenų transplantaciją. Dažnai hepatitas C yra besimptomis, dėl to, mes daug metų galime nežinoti, jog esame šio mirtino viruso nešiotojai. Dažniausiai tai būna 20-39 metų amžiaus žmonės. Hepatito C virusas gali būti perduodamas tokiais pat būdais kaip ir hepatitas B.

Kokie pasireiškia simptomai?

Pagrindiniai hepatito A simptomai pasireiškia karščiavimu; silpnumo jausmu; pykinimu; išmatos tampa šviesios spalvos, o šlapimas patamsėja; dingsta apetitas. Panašūs simptomai yra būdingi ir sergant hepatitu B, tik papildomai gali atsirasti ūmus skausmas po dešiniuoju šonkaulių lanku ir pradeda skaudėti sąnariai. Hepatitas C gali būti ilgą laiką be jokių simptomų, vėliau gali atsirasti nuolatinis nuovargis, pykinimas, aukšta temperatūra, apetito stoka. Sergant hepatitu C nuolat skauda kepenis. Vėlyvoje ligos stadijoje, prasideda kepenų nekrozė ir fibrozė, o dar vėliau ir cirozė. Daugiau nei 80 procentų sergančiųjų hepatitu C, serga lėtine jo forma, o po poros dešimtmečių, maždaug 20 procentų sergančiųjų išsivysto kepenų cirozė, iš jų iki 4 procentų ligonių yra diagnozuojamas kepenų vėžys.

Per kiek laiko pasireiškia simptomai?

Užsikrėtus hepatitu A, jo inkubacinis periodas trunka nuo poros savaičių iki dviejų mėnesių. Dažniausiai pirmieji simptomai pastebimi po 28 dienų, skaičiuojant nuo užsikrėtimo. Vėliau dar per porą savaičių, padidėja kepenys ir pacientas suserga gelta. Šis virusas yra labai atsparus ir gyvybingas, todėl net užšaldytame maiste gali išlikti iki vienerių metų, todėl užkrato tikimybė yra labai didelė. Kaip ir buvo minėta anksčiau, dauguma sergančiųjų hepatitu A nejaučia jokių simptomų. Persirgus šiuo virusu, rekomenduojama pasiskiepyti dviejų kartų vakcina, kuri padeda susiformuoti ilgalaikiam, net 20 metų išliekančiam, imunitetui.

Hepatitas B pasireiškia praėjus 1-6 mėnesiams, po užsikrėtimo. Simptomai praktiškai niekuo nesiskiria nuo kitų ligų, todėl jį gana sunku diagnozuoti. Vėliau, negydomas jis visiškai sutrikdo kepenų funkcijas ir perauga į kepenų vėžį. Efektyviausia profilaktika – vakcinacija 3 skiepais, kurie padeda susiformuoti imunitetui, išliekančiam iki 15 metų.

Žinoma, kad užsikrėtus hepatitu C, jis pasireiškia per dviejų savaičių ar iki pusės metų laikotarpį, skaičiuojant nuo viruso patekimo į organizmą. Pirmi simptomai – silpnumas, nuovargis, apetito stoka, pykinimas, sąnarių skausmas ir aukšta temperatūra gali pasireikšti per 7-8 savaites nuo užsikrėtimo.

Norint sužinoti ar esate užsikrėtęs hepatitu C, rekomenduojama atlikti kraujo tyrimus, kur ieškomi antikūnai prieš šį pavojingą virusą (anti-HCV) ir stebimi kepenų fermentų pokyčiai (AST, ATL). Hepatito C antikūnai atsiranda praėjus 1,5-2 mėnesiams po užsikrėtimo ir lieka gyvybingi visą gyvenimą, net ir tuomet kai pacientas pasveiksta. Vakcinos nuo hepatito C nėra, todėl labai svarbu, įtarus hepatito C atvejį, tiksliai nustatyti jo genotipą, nes jų yra net 6 rūšių. Tai būtina, norint sudaryti efektyvų gydymo planą. Negydomas hepatitas C ardo kepenų ląsteles, sukeldamas fibrozę, kepenų cirozę ir vėžį, kuris baigiasi mirtimi.

Kada rekomenduojama atlikti tyrimą?

Hepatitų tyrimus rekomenduojama atlikti tiek profilaktiškai, tiek ruošiantis operacijoms ar kitoms medicininėms intervencijoms, taip pat ir nėštumo metu. Taip pat pajutus kepenų skausmą ar diskomfortą, kuris nepraeina, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą, kur atliksite visus reikalingus tyrimus. Hepatitų tyrimai yra mokami, jų tyrimo kaina yra nurodyta skiltyje Kainynai.

Kaip atliekami tyrimai?

Hepatitų tyrimai yra atliekami iš veninio kraujo. Paimti mėginiai yra naudojami greitiesiems hepatito C antikūnų testams ir kitiems serologiniams tyrimams, padedantiems kuo tiksliau nustatyti infekciją ir jos kilmę bei paskirti reikiamą gydymą.

Kaip pasiruošti hepatito tyrimams?

Prieš atliekant hepatito tyrimus, rekomenduojama nevalgyti ir nevartoti tonizuojančių gėrimų bei alkoholio. Taip pat nerekomenduojama vartoti jokių vaistų ar maisto papildų, kurie gali turėti įtakos jūsų tyrimų rezultatams. Patartina vengti aktyvios fizinės veiklos ir neplanuoti hepatitų tyrimo, iškart po kitų instrumentinių medicininių tyrimų, pvz. echoskopijos, rentgeno ir kitų sveikatinimosi procedūrų, pvz. magnetinio rezonanso. Geriau, kad po jų būtų praėję bent 12 valandų. Tirtis dėl infekcinių ligų, rekomenduojama praėjus 2-4 savaitėms, po tariamo užsikrėtimo ar tiesioginio kontakto su sergančiu asmeniu. Taip pat svarbu žinoti laiką, kada tai įvyko. Geriausia paskirtus tyrimus atlikti anksti ryte, nes tuomet kraujyje būna geriausia medžiagų koncentracija ir aktyvūs fermentai.

Ką daryti, jeigu tyrimas nustato hepatitą?

Jei jums nustatytas hepatitas, tuomet reiktų nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją ar jus prižiūrintį sveikatos specialistą, kuris įvertins kokie yra tyrimo rezultatai, sudarys gydymo planą ir paskirs jums reikalingą gydymą bei medikamentus. Taip pat gydytojas nuspręs ar jums skirti kepenų biopsiją, kuri padės išsiaiškinti kaip stipriai yra pažeistos jūsų kepenys, ar ne, tam, kad galėtų įvertinti ligos stadiją ir suvaldyti progresą.

Kokios pasekmės gresia negydant hepatito?

Negydomi hepatitai  ardo kepenų audinius ir ląsteles, sukelia fibrozę (kepenų surandėjimą), o vėliau ir kepenų cirozę ar vėžį, kuris neretai yra mirtinas. Dažnu atveju, užleidus hepatitą, reikalinga kepenų transplantacija, kuri taip pat negarantuoja, jog pacientas po jos atlikimo galės gyventi pilnavertį gyvenimą. Taip pat išlieka didelė tikimybė, jog sergantis hepatitu, gali jį perduoti artimiesiems tiesioginio kontakto metu ar kitais būdais.