Kepenys yra vienas svarbiausių žmogaus organų. Jos atsakingos už medžiagų apykaitą, organizmo valymą, kraujo ir cukraus, cholesterolio ir įvairių hormonų kiekio reguliavimą, fermentų veiklą. Kepenys taip pat išskiria tulžį, kuri susikaupia tulžies pūslėje. Tulžis yra svarbi virškinimo procesui, kepenys ją nuolat atnaujina. Sutrikus kepenų veiklai, tulžies gali būti pagaminama nepakankamai, taip pat gali kilti problemų dėl tulžies pūslės veiklos. Deja, simptomus pacientai pajunta tik tuomet, kai problema tampa rimta, o apsisaugoti nuo sunkių padarinių gali padėti tulžies tyrimai.
Kokie simptomai išduoda tulžies sutrikimus?
Tulžies veikla gali sutrikti dėl kepenų pažeidimų – kepenys suriebėja ir nebegali taip gerai atlikti savo funkcijos. Vis dėlto ligos pradžioje pacientas simptomų nejaučia, gali varginti tik bendri pojūčiai: energijos trūkumas, apetito praradimas, pykinimas, maudimas po dešinės pusės šonkaulių lanku. Dažnai tokie simptomai neleidžia diagnozuoti jų kilmės, o įsitikinti, ar tinkamai funkcionuoja kepenys padeda tulžies tyrimai.
Tulžies pūslė laikui bėgant sensta ir negali tinkamai susitraukti, todėl joje ima kauptis sena tulžis, suprastėja tulžies apykaita. Dėl šios priežasties formuojasi vadinamieji tulžies akmenukai. Šį procesą taip pat gali lemti ir hormonų disbalansas, nesubalansuota mityba, nutukimas ir kt. Jei šie akmenukai gali pajudėti tulžies latakų link – tokiu atveju kiek vėliau juntamas gana stiprus, intensyvus skausmas po dešiniuoju šonkauliu. Tai tipinis tulžies akmenligės simptomas, kurį gali lydėti sunkumo jausmas pavalgius, patamsėjęs šlapimas, pykinimas, išmatų pašviesėjimas, pilvo pūtimas, odos niežulys ir kt.
Kada rekomenduojama atlikti tyrimus?
Bet kokie kepenų veiklos pakitimai ir tulžies ligos gali turėti labai rimtų ir ilgalaikiu pasekmių sveikatai, sudėtingos ir šių organų ligų komplikacijos. Ankstyva diagnostika įgalina greitesnį ir efektyvesnį gydymą, todėl profilaktiniai tulžies tyrimai yra rekomenduojami medikų.
Tulžies tyrimus turėtų atlikti būdingus simptomus jaučiantys ir prasta savijauta besiskundžiantys pacientai, o tulžies akmenų tyrimą – tulžies pūslės echoskopiją – rekomenduojama prevenciniais tikslais atlikti kartą per metus net ir tuomet, jei jokie simptomai nejaučiami. Tulžies akmenys gali kauptis pūslėje ilgą laiką, tačiau jiems pajudėjus pajuntamas intensyvus ir staigus skausmas.
Anksti diagnozavus kepenų pakitimus, šis organas gali atsistatyti ir regeneruoti. Būtent dėl to rekomenduojami tulžies tyrimai, kurie leidžia įvertinti ir kepenų veiklą. Atlikti profilaktinius tulžies ir kepenų tyrimus rekomenduojama ne rečiau kaip kartą per metus. Rizikos grupėms priskiriamiems pacientams gydytojas gali rekomenduoti pasitikrinti dažniau. Įtariant tulžies veiklos sutrikimus, tikslinga atlikti ne vieną tyrimą, o visą ištyrimo programą, net tik specifiniai tyrimai leis tiksliai diagnozuoti ne tik tulžies veiklos sutrikimus, bet ir kepenų pažeidimus. Negydant, tulžies veikla ilgainiui tik blogėja, o kepenys dėl pažeidimų ir ligų suriebėja, patyrus komplikacijas gresia mirtis.
Ar reikalingas siuntimas dėl tulžies tyrimų?
Gydytojas, įvertinęs paciento sveikatos būklę ir nusiskundimus, gali išrašyti siuntimą tyrimui. Tulžies veiklai tirti atliekamas bendras kraujo tyrimas, tulžies rūgšties tyrimas, bendras bilirubino ir kiti tyrimai. Norint atlikti profilaktinius tyrimus dėl tulžies akmenų, siuntimas nėra būtinas, tačiau gydytojas perspės, kada tikslinga pasitikrinti.
Kaip pasiruošti tulžies tyrimams tyrimams?
Tulžies tyrimai atliekami naudojant kraujo mėginį. Kraujo tyrimui užtenka bendro pasiruošimo: rekomenduojama dvi dienas iki tyrimo vengti riebaus kepto maisto, pusę paros iki tyrimo nevalgyti ir negerti saldžių gėrimų. Geriausia planuoti tyrimą ryte – taip bus paprasčiau laikytis visų rekomendacijų.
Tulžies pūslė taip pat gali būti tiriama atliekant pilvo organų echoskopiją. Šiam tyrimui specialaus pasiruošimo nereikia. Verta žinoti, kad neatliekant profilaktinių tulžies tyrimų, jos veiklos pakitimai dažnai anksti diagnozuojami yra atsitiktinai – pastebėjus juos pilvo organų echoskopijos (kurią gydytojas skiria kitu tikslu) metu.
Ką parodo tulžies tyrimai?
Tulžies tyrimai suteikia informacijos apie kepenų veiklą, kepenų ląstelių pažeidimus. Šiuo tikslu tiriami kepenų fermentai ir tulžies pigmentas – bilirubinas. Bendras kraujo tyrimas taip pat padeda identifikuoti pakitimus organizme, todėl jis yra atliekamas pasirinkus tulžies veiklos ištyrimo programą. Iš tikrųjų tulžies tyrimai parodo ne tik tulžies, bet ir kepenų veiklos sutrikimus, nes tulžies pūslės ir kepenų funkcija organizme yra glaudžiai susijusi.
Kada gaunami rezultatai?
Tyrimų rezultatai yra pateikiami per kelias dienas. Klinika tyrimo atsakymus išsiunčia paciento nurodytu elektroniniu paštu. Tai labai patogu, nes tokia forma pateiktais tyrimo rezultatais bus paprasta pasidalinti su savo gydytoju tiek tiesioginės, tiek ir nuotolinės konsultacijos metu.
Ar reikia mokėti už tyrimų atlikimą?
Mūsų klinikoje tulžies tyrimai yra mokami. Siekiant sutaupyti laiko ir užtikrinti kuo tikslesnę diagnozę, rekomenduojame rinktis tulžies veiklos ištyrimo programą, kuri apima svarbiausius tyrimus ir suteikia išsamios informacijos tiek apie tulžies, tiek apie kepenų veiklą. Ištyrimo programa – tai susiję tyrimai, kurie yra atliekami vieno vizito metu. Tai padeda mūsų klinikos pacientams taupyti laiką ir gauti visus duomenis, reikalingus diagnozei nustatyti ir gydymui paskirti.