Hallux Valgus (Deformuoto pėdos nykščio kauliuko) - Affidea Lietuva

Deformuoto pėdos nykščio kauliuko (lot. Hallux Valgus) operacija

Atgal
Elektroencefolografija (EEG)
Pirmyn
Privalomosios pirmosios pagalbos mokymai

Deformuoto pėdos nykščio kauliukas (lot. Hallux Valgus) yra viena dažniausių aptinkamų pėdos deformacijų, ypač moterų tarpe. Ši patologija pasižymi pirmojo padikaulio sąnarinio paviršiaus poslinkiu, kai didysis pirštas ima krypti link kitų pėdos pirštų, o pirmasis padikaulis – krypsta priešingai.

Pacientai, kurie kreipiasi į specialistą, labiausiai skundžiasi pėdos funkcijos sutrikimais, tokiais kaip: pėdos skausmas,  vis labiau trinkanti eisena, netaisyklingai statomas kūno svoris, suprastėjusi pusiausvyra ir dėlto vis pasireiškiantys atsitiktiniai griuvimai.

Deformacijai progresuojant oda ir minkštieji audiniai aplink pėdos nykščio kauliuką Hallux Valgus patinsta, vystosi uždegiminis procesas. Skausmas pradeda pasireikšti ne tik fizinio aktyvumo metu, bet ir ramybės periodu, ypatingai jeigu dėl nepritaikytos avalynės yra spaudžiamas „kauliukas“ ir  aplink jį esantys minkštieji audiniai, tuomet atsiranda diskomfortas vaikščioti ne tik su aukštakulniais, bet ir normaliais batais.

Tokia nuosekliai einanti simptomų grandinė gali turėti įtakos sumažėjusiam paciento aktyvumui bei suprastėjusiai gyvenimo kokybei.

Kam gali pasitaikyti padikaulio deformacija?

Pagrindiniai veiksniai lemiantys Hallux Valgus deformaciją: anatominės pėdos ypatybės, avalynės tipas, lytis, amžius, kūno masės indeksas (KMI), genetinė predisponacija, trauma ir uždegiminės sąnarių ligos. Tačiau įprastai Hallux Valgus atsiradimas yra kelių faktorių poveikio pasekmė.

Stebima tendencija, kad žmonėms dažnai nešiojantiems siaurėjančius, pirštus veržiančius batus Hallux Valgus progresuoja greičiau. Ypač jei tokio tipo avalynė koreliuoja su tam tikromis anatominėmis žmogaus pėdos ypatybėmis (ilgesnis pirmasis padikaulis, kaulus jungiančių raiščių silpnumas). Tada stebimas dar greitesnis pėdos deformacijos progresavimas. Šį patofiziologinį mechanizmą taip pat spartina bato gale esantis kulnas, nes ėjimo metu didesnė kūno svorio dalis keliauja į pirštus, dėl ko jie yra dar labiau spaudžiami į siaurėjantį bato galą, vyksta didesnis pirmojo sąnario panirimas, nykščio lateralizacija, didėja Hallux Valgus progresas.

Hallux Valgus deformacija dažniau išsivysto vyresnio amžiaus žmonėms, nes jų sąnarys dažnai būna paveiktas artrito. Apsauginė kremzlė ar sąnarys yra pažeidžiamas artrito ir jis tampa mažiau judrus.

Šios deformacijos taip pat gali būti ir paveldimos, tačiau įprastai paveldimi ne „kauliukai“, bet pėdos tipas. Tėvai turi stebėti ar vaikui neatsiranda ankstyvų pėdos deformacijos požymių, ar vaikas nejaučia diskomforto judėdamas.

Žmonės, turinys plačią pėdą ar žemą pėdos skliautą yra labiau linkę turėti nykščio kaulo deformaciją, lyginant su žmonėmis, kurių pėdos skliautas yra aukštas.

Hallux valgus diagnozavimas ir gydymas

Esančią Hallux Valgus  deformaciją specialistas gali įtarti detalaus pokalbio su pacientu metu (paciento skundai, ligos, šeiminės, gyvenimo anamnezės surinkimas), apžiūrėjęs, apčiuopęs paciento pėdą. Tačiau galutinai diagnozuoti patologiją, įvertinti jos deformacijos laipsnį ir pasirinkti gydymo taktiką galima tik atlikus rentgenologinį tyrimą.

Konservatyvūs pėdos nykščio kauliuko deformacijos gydymo būdai gali tik laikinai numalšinti simptomus, tačiau taikant tokį gydymą, didžiojo piršto deformacija nesumažės. Norint pasiekti ilgalaikių rezultatų, išvengti recidyvų tikimybės, ar jei vienas iš simptomų yra stiprus pėdos skausmas – vienintelis patvirtintas gydymo būdas yra chirurginis. Deformacija ir skausmas po operacijos išnyksta didžiajai daliai pacientų.

Operacijos esmė – ištaisyti kaulų ašį, pašalinti kaulines išaugas ir atstatyti normalią sąnario funkciją. Prieš šią operaciją yra apžiūrimos pėdos, rentgenogramose išmatuojami keletas svarbių kampų, kuriuos formuoja pėdos kaulai, nustatomas deformacijos laipsnis ir pasirenkamas operacijos tipas.

Kaip pasiruošti hallux valgus operacijai?

Specialus pasiruošimas šiai operacijai nereikalingas. Prieš operaciją pacientui įteikiama atmintinė,  kurioje nurodyta, kaip pasiruošti operacijai.

Kokia vyksta operacija?

Padikaulio deformacijos korekciją atliekame regioninėje arba bendrinėje nejautroje. Operacijos trukmė apie 1-2 val.

  • Esant lengvai padikaulio deformacijai, pašalinamos kaulinės išaugos bei apie sąnarį atliekama sausgyslių ir raiščių plastika.
  • Vidutinės padikaulio deformacijos atveju pašalinamos kaulinės išaugos, iš kaulo pašalinama kylio formos dalis, kaulas atstatomas į teisingą padėtį ir fiksuojamas metalinėmis konstrukcijomis taip pat atliekama sausgyslių ir raiščių plastika.
  • Jei sąnarys labai pažeistas, gali būti taikoma papildoma minkštųjų audinių plastika , jei -deformuotas II-sis pėdos pirštas (plaktukinis), bus atliekama jo korekcija arba sąnario endoprotezavimas.

Pacientui, po operacijos gydytojas pateikia individualias rekomendacijas dėl tolimesnės pooperacinės priežiūros.