Optinė koherentinė tomografija (OCT) - Affidea Lietuva

Optinė koherentinė tomografija (OCT)

OCT (optinė koherentinė tomografija)

Tai ypač svarbus ir itin populiarus oftalmologinis tyrimas, kuris visame pasaulyje padeda gydytojams-oftalmologams tiksliai diagnozuoti, efektyviau gydyti akių ligas ir taip pagerinti pacientų gyvenimo kokybę.

 

OCT technologija – tai modernus, inovatyvus, neinvazinis lazerinis akių tyrimo metodas, kokybiškai leidžiantis vizualizuoti visus tinklainės sluoksnius, regos nervą, jo skaidulas (n. opticus), ragenos tyrimą, priekinės kameros kampo struktūrų įvertinimą, kas leidžia daug tiksliau analizuoti ir priimti tinkamus gydymo taktikos sprendimus.

Gydytojai oftalmologai, tirdami akių dugną mikroskopu, mato tik tinklainės priekinį sluoksnį, o su OCT aparatu galima pamatyti visus tinklainės sluoksnius.

Optinės koherentinės tomografijos (OCT) tyrimo metu naudojami infraraudonųjų spindulių bangų signalai, kurie sukuria  3D vaizdą akies vidinėms struktūroms, tokioms kaip tinklainė, geltonoji dėmė ir ragena (cornea).

 

Affidea klinikoje dirbama su naujausiu, inovatyviausiu, tiksliausiu, naujos kartos Zeiss CIRRUS® 6000, kuris  suteikia galimybę daug greičiau atlikti tyrimą (100,000 akies struktūrų skenavimų per sekundę, ši ypatybė gerokai sutrumpina tyrimo laiką leidžia daug greičiau ir tiksliau, bei kokybiškiau diagnozuoti) bei yra laikomas „auksiniu standartu“ oftalmologijoje.

Tyrimo technologija leidžia pasiekti aukšto lygio HD akies struktūrų vizualizavimą, platesniu vaizdo lauku ir (new level) daug aukštesnio lygio struktūrų tyrimo kokybę, kas suteikia galimybę priimti savalaikius, tinkamus sprendimus bei suteikia galimybę skirti daugiau laiko pokalbiui su pacientu.

100,000 skenavimų per sekundę, Zeiss CIRRUS® 6000  suteikia galimybę turėti aukščiausios rezoliucijos vaizdus platesniu lauku (12 mm) viename skenavime.

Zeiss CIRRUS® 6000 aparatu atlikti OCT ir OCTA (angioplex) tyrimai yra aukštos rezoliucijos (HD), leidžia vizualizuoti net pačias smulkiausias mikrovaskulines detales, suteikia galimybę daug plačiau ir kokybiškiau ištirti paciento akių struktūras. Taip pat, tyrimo metu gauti pacientų akių vaizdai yra saugomi atmintyje ir gali būti palyginti, su prieš tai darytais vaizdais – šiuo aparatu, taip objektyviai įvertinant gydymo poveikį.

 

 

Oftalmologiniai  OCT įrankiai:

  • Makulos pokyčių analizė (leidžia sekti geltonosios dėmės pokyčius dinamikoje);
  • Glaukoma (naujausi glaukomos tyrimo metodai bei glaukomos progreso analizė);
  • HD ragenos tyrimai, epitelio tankumo žemėlapiai;
  • AngioPlex Metrix: OCTA tyrimai tinklainei ir glaukomai tiksliau diagnozuoti.

 

Šis tyrimo metodas padeda gydytojams oftalmologams tiksliau nustatyti akies ligas, jų sudėtingumą, tokias kaip makulos degeneracija, glaukoma, diabetinė retinopatija, bei kitas akių ligas, leidžia tikslinti gydymo taktiką.

 

Rekomenduojama šį tyrimą atlikti profilaktiškai, kai yra atliekama pilna akių diagnostika, nes ypač svarbu akių ligas nustatyti ankstyvose stadijose, kai simptomų gali dar nebūti. Šis tyrimas padeda gydytojams oftalmologams greičiau diagnozuoti ligą ir pradėti savalaikį gydymą, kad būtų išvengta rimtesnių padarinių.

 

 

Kokios yra šio tyrimo indikacijos?

  • pacientams, turintiems akių padidintą spaudimą (akispūdį);
  • ankstyvai glaukomos diagnozei nustatyti, gydymo efektyvumui vertinti;
  • regos nervo skaiduloms įvertinti bei sekti dinamikoje skaidulų pokyčius;
  • amžinei dėmės degeneracijai nustatyti, degeneracijų diferenciavimui ir kontrolei bei parinkti gydymo taktiką;
  • centrinei serozinei retinopatijai, makulos skylei, makulos edemai;
  • esant stiklakūnio trakcijai;
  • diagnozavus kraujagyslių pokyčius (nepraeinamumas, neovaskuliarizacija ir t.t);
  • visiems pacientams, kurių regėjimą sudėtinga koreguoti akiniais ar lęšiais;
  • pacientams, kuriems yra didelis toliaregystės ar trumparegystės laipsnis (pvz., esant trumparegystei, didesnei nei -6 D, dažnai išryškėja specifiniai regos nervo ir tinklainės požymiai);
  • pacientams, sergantiems ambliopija, siekiant išsiaiškinti ligos (tinklainės, choroidinio ar regos nervo) struktūrą ir apimtį, numatyti gydymo rezultatus ir reabilitacijos galimybes;
  • visiems pacientams, kuriems yra regos nervo ir tinklainės pakitimai, ypač senyvo amžiaus pacientams;
  • diagnozuoti ligas ankstyvoje stadijoje ir laiku pradėti gydymą.

 

Kaip atliekama optinė koherentinė tomografija (OCT)?

Tyrimas yra neskausmingas ir nesukelia jokio diskomforto arba kitų simptomų pacientams. Tyrimo metu atsisėdus prie aparato tiesiog reikia žiūrėti į fiksacijos objektą – pvz. kryželį. Visas tyrimas trunka apie 5-10 minučių, o rezultatai yra gaunami nedelsiant.

 

Affidea klinikoje šis tyrimas yra atliekamas optiniu koherentiniu tomografu Zeiss CIRRUS® 6000 su integruota spalvota akių dugno kamera. Aukštos raiškos vaizdavimo ir matavimo prietaisas, skirtas apžiūrėti ir matuoti užpakalines ir priekines akies struktūras, įskaitant tinklainę, tinklainės sluoksnius, geltonąją dėmę, optinį nervą ir rageną, įvertinti priekinę kamerą. Prietaisas taip pat gali įvertinti kraujagyslių būklę ir matyti vaizdus, kuriuose matoma kraujagyslių tinklo struktūra akyje

 

 

Dažniausiai užduodami klausimai

Ar reikia specialaus pasiruošimo optinės koharentinės tomogrofijos tyrimui?

Specialaus pasiruošimo prieš šį optinės koharentinės tomografijos tyrimą nereikia.

 

Ar optinės koharentinės tomogografijos (OCT) tyrimas yra skausmingas? Ar sukelia diskomfortą?

Tyrimas yra neskausmingas ir papildomo diskomforto nesukelia. Retais atvejais tyrimo atlikimui gali būti reikalinga išplėsti vyzdžius.

 

Kada šio tyrimo atlikto negalima?

Kontraindikacijos šiam optinės koharentinės tomografijos tyrimui yra labai retos. Tačiau, jei pacientas turi akių pažeidimų, pvz., aktyvi infekcija, ragenos edema, ragenos ligos, sudėtinga katarakta, stiklakūnio kraujosrūvos – šios būklės gali trukdyti šviesos bangoms perėjimui per akies audinius, tad tyrimo rezultatai gali būti netikslūs.

 

Registruotis tel.: 1811