Endokrinologas | Išsami apžiūra ir konsultacija | Affidea.lt

Skydliaukė yra itin mažas organas, esantis žmogaus kakle. Tačiau, nepaisant nedidelio dydžio, skydliaukės veikla turi didelę įtaką mūsų išvaizdai bei bendrai savijautai. Šio organo sutrikimai gali sąlygoti mūsų svorį, širdies plakimo ritmą, bendrą jautrumą ir net reakcijos greitį. Turint skydliaukės sutrikimų, žmogus gali susirgti endokrininėmis ligomis, o jas gydo gydytojas endokrinologas.

 

Dažniausiai endokrininės sistemos sutrikimai atsiranda dėl rūkymo, alkoholio vartojimo, prastų mitybos įpročių, įvairių paveldimų bei lėtinių ligų. Taip pat, skydliaukės veikla šiek tiek pakinta brendimo, nėštumo ir menopauzės laikotarpiais.

 

Endokrinologas – kas tai?

 

Žmonėms, niekad nesusidūrusiems su skydliaukės veiklos sutrikimais, gali kilti klausimas: endokrinologas – kas tai? Paprastais žodžiais tariant, endokrinologas tai gydytojas, kuris specializuojasi ties skydliauke, jos veikla bei jos gaminamais hormonais. Šie gydytojai dirba tiek su vaikais, tiek su suaugusiaisiais.

 

Paaugliams endokrinologo paslaugų gali prireikti tokiu atveju, jeigu šeimoje yra tam tikrų paveldimų lėtinių ligų. Taip pat, brendimo laikotarpiu hormoniniai sutrikimai yra įprasti, tačiau reikia nuolat stebėti situaciją. Pavyzdžiui, būtent paauglystėje jau matosi merginų polinkis į policistinių kiaušidžių sindromą. Kuo anksčiau jis pradedamas gydyti bent jau tinkamesne mityba, tuo mažesnė tikimybė ateityje turėti komplikacijų ar bėdų su vaisingumu.

 

Dažnai suaugusiesiems gydytojo endokrinologo prireikia tuomet, kai atsiranda noras susilaukti vaikų. Mūsų skydliaukė ir jos gaminami hormonai yra itin glaudžiai susiję su reprodukcine sistema, tad pasitaiko atvejų, kuomet ginekologai ir endokrinologai dirba kartu tam, kad moteris galėtų susilaukti kūdikio.

 

Endokrinologo konsultacija

 

Dažnai žmonės nesupranta, kada jau laikas užsirašyti į endokrinologo konsultaciją. Visgi, yra keli pirmieji ženklai, kurie išduoda, kad pats metas vizitui:

–   Nutukimo požymiai

–   Staigus svorio kritimas

–   Cukrinio diabeto simptomai

–   Menstruacijų ciklo sutrikimai be ginekologinės priežasties

–   Padidėjęs irzlumas ir bendras  jautrumas

–   Pakitusi kaklo apimtis bei forma

–   Slenka plaukai arba padidėja plaukuotumas

 

Pajutus bent vieną iš minėtų požymių, derėtų bent profilaktiškai apsilankyti pas gydytoją endokrinologą. Ypač tai aktualu žmonėms, sulaukusiems 35-erių metų amžiaus. Skydliaukės ligos dažniausiai pasireiškia ne iš karto – gali praeiti net keli metai, kol endokrininė liga pilnai atsiskleis su visais simptomais. Tačiau, nereikėtų to laukti, nes kuo ilgiau buvo delsta, tuo sudėtingesnis yra gydymas.

 

Endokrinologo tyrimai

 

Endokrinologo tyrimai yra būtini tam, kad būtų galima sužinoti aiškias nemalonių simptomų priežastis. Be tyrimų gydytojas negali diagnozuoti jūsų ligos ir paskirti efektyvaus gydymo, nes du skirtingi susirgimai gali pasireikšti panašiais simptomais.

 

Dažniausiai gydytojai endokrinologai atlieka kraujo tyrimus, nes tai greičiausias būdas išsiaiškinti hormonų būklę. Visgi, svarbu pabrėžti, kad vieną kartą atlikti tyrimo dažniausiai nepakanka. Įprastai jį reikia kartoti, kad būtų aiškus tikslus rezultatas. Taip yra dėl to, kad hormonų veikla gali kisti priklausomai nuo paros meto ar patirto streso.

 

3 lygio endokrinologas

 

3 lygio endokrinologas yra gydytojas, kuris gali suteikti specializuotą endokrinologinę pagalbą bei gydymą. Pas juos patekti paprastai galima tik turint pirminio ar antrinio lygio gydytojo siuntimą.

 

Jeigu norite užsirašyti pas 3 lygio endokrinologą, jums reikėtų susisiekti su savo šeimos gydytoju, kuris, išklausęs jūsų nusiskundimus, nukreips jus pas reikiamos specializacijos gydytoją endokrinologą. Vykti į kliniką kelis kartus jums nėra būtina – visuomet galite rinktis konsultaciją nuotoliniu būdu ir atvykti tik tada, kai jau reikės darytis tyrimus.

 

Registruotis tel.: 1811