Nuo osteoporozės kenčia gana didelė dalis populiacijos, šia liga sergančių pacientų skaičius auga, o taip pat ji vis dažniau nustatoma jaunesniems pacientams. Osteoporozę sudėtinga diagnozuoti, nes pradinėse stadijose nejuntami jokie simptomai. Jei laiku neatliekami profilaktiniai osteoporozės tyrimai, nėra jokio šanso ankstyvai ligos diagnostikai. Daugeliu atvejų liga nustatoma pacientams patyrus kaulų masės sumažėjimo atveju tipinius kaulų lūžius ir, nors gydymas padeda kontroliuoti tolesnę ligos eigą, nemaža žala jau yra padaryta.
Kas yra osteoporozė?
Tai sisteminė kaulų liga, kuri pasireiškia dėl kaulų tankio mažėjimo sumažėjusia kaulų mase. Osteoporozės padariniai – didesnis kaulų trapumas ir išaugusi lūžių rizika. Tai viena dažniausių pasaulyje metabolinių ligų, kuri dažniausiai pasireiškia vyresnio amžiaus, menopauzę išgyvenusioms moterims, kurių organizmui dėl hormoninių pokyčių stinga vitamino D ir kalcio. Taip pat osteoporozę gali lemti ir skydliaukės veiklos sutrikimai.
Didelis kaulų trapumas sukelia didelę sunkių sužalojimų riziką, todėl sergant osteoporoze būtinas gydymas. Priklausomai nuo paciento būklės, kaulai gali būti tokie trapūs, kad kyla sveikatai ar net gyvybei gali kilti pavojus net ir kasdieniame gyvenime. Nėra medikamentinio gydymo, kuris padėtų pasveikti nuo osteoporozės, todėl šios ligos atveju ankstyva diagnostika yra itin svarbi.
Kaip apsisaugoti nuo šios ligos?
Taisyklinga pilnavertė mityba ir sveikas gyvenimo būdas yra geriausias būdas apsisaugoti nuo visų ligų. Osteoporozės išvengti padeda ir tinkamas vitamino D, kalcio ir kitų kaulams reikalingų medžiagų kiekio užtikrinimas. Jų gali pritrūkti dėl ilgalaikio streso, badavimo ir dietų, hormoninių svyravimų, tad visų šių veiksnių reikėtų vengti.
Nors osteoporozės rizikos grupei priskiriamos vyresnio amžiaus moterys, dažnai kaulų retėjimas gali kankinti ir jaunesnius pacientus. Dažnai su šia liga susiduria sportininkai, kurių organizmas intensyvių treniruočių metu patiria didelę įtampą, mineralinių medžiagų ir vitaminų stygių. Dėl to pilnavertė mityba yra itin svarbi įvairiais gyvenimo tarpsniais.
Apsisaugoti nuo neigiamų ligos padarinių itin padeda ir profilaktiniai osteoporozės tyrimai. Jei jų metu nustatomas kaulų masės pakitimas, skiriamas medikamentinis gydymas, kurio būtina griežtai laikytis. Liga nėra išgydoma, tačiau vaistai padeda kontroliuoti jos eigą ir progresą, o tai veiksmingai apsaugo nuo skausmingų ir ilgai gyjančių kaulų lūžių.
Kokie simptomai būdingi osteoporozei?
Osteoporozės simptomus pacientai pajunta tik ligai progresuojant, todėl geriausiai ne laukti jų atsiradimo, o atlikti tyrimus profilaktiškai. Sergantys osteoporoze pacientai ilgainiui gali jausti juosmens skausmą, raumenų silpnumą, apatinės krūtinės dalis skausmą, skųstis naktiniu kojų prakaitavimu – tai tipiniai šios ligos simptomai. Vėlesnėse stadijose, netaikant gydymo, gali sumažėti ūgis, atsirasti stuburo iškrypimų, formuotis kupra, o taip pat dėl kaulų masės mažėjimo stipriai išauga kaulų lūžių rizika.
Kaip diagnozuojama osteoporozė?
Osteoporozės diagnozavimas yra problematiškas, nes ligos pradžioje pacientai nejaučia jokių specifinių simptomų. Liga dažniausiai nustatoma tik įvykus traumai ar lūžiui, dažniau susiduriama su stuburo slankstelių, šlaunikaulių, dilbio kaulų lūžiais, kurie gali turėti labai rimtų priežasčių. Dėl to profilaktiškai rekomenduojami osteoporozės tyrimai, kurie užtikrina ankstyvą diagnostiką ir padeda išvengti sunkių traumų.
Progresuojant ligai, ima varginti tokie simptomai kaip lėtinis skausmas, dažnai juntamas nugaros srityje, taip pat keičiasi laikysena, gali sumažėti ūgis, atsirasti stuburo iškrypimų. Remiantis tyrimų duomenimis, osteoporozės atvejų skaičius pasaulyje auga, tad tai rimtas signalas laiku susirūpinti savo sveikata. Geriausia ligos profilaktika – osteoporozės tyrimai ir ankstyva diagnostika.
Kaip atliekami osteoporozės tyrimai?
Osteoporozės tyrimai yra veiksminga profilaktinė priemonė, leidžianti anksti diagnozuoti pakitimus ir kontroliuoti ligos eigą. Patenkantiems į rizikos grupes pacientams rekomenduojama pasitikrinti prevenciniais tikslais, nes osteoporozė, nors ir nėra pagydoma, gali būti sėkmingai kontroliuojama vaistais. Kadangi liga susijusi su kaulais, daugeliui pacientų kyla klausimas, kaip atliekamas tyrimas. Nerimauti tikrai nėra dėl ko – osteoporozės tyrimai atliekami naudojant veninio kraujo mėginį, tad yra paprasti, greiti ir neskausmingi.
Siekiant nustatyti osteoporozę yra tikrinami tam tikri kaulų rezorbcijos žymenys, kaulų mineralinis tankis, taip pat atliekami kalcio, vitamino D ir kitų medžiagų kiekio organizme tyrimai. Kaulų žymenų analizę padeda įvertinti kaulų masės netekimo riziką pacientams, šis tyrimas taip pat naudojamas ir stebėti gydymo efektyvumą. Osteoporozės tyrimų rezultatai leidžia įvertinti pakitimus ir skirti gydymą, kuris padeda apsisaugoti nuo sudėtingų traumų.
Ar tyrimai skausmingi?
Osteoporozės tyrimai yra atliekami iš veninio kraujo mėginio, todėl nėra skausmingi. Liga paveikia kaulų tankį, todėl dažnai be reikalo manoma, kad tyrimų procesas yra tiesiogiai susijęs su kaulų audiniais – tai gąsdina pacientus. Laimei, specialaus kraujo tyrimo rezultatai leidžia įvertinti kaulų būklę ir diagnozuoti ligą be skausmingo tyrimo, o žinant kaip atliekamas kraujo mėginio paėmimas, visai nėra, ko bijoti.
Kaip pasiruošti osteoporozės tyrimams?
Osteoporozės tyrimai nereikalauja specifinio pasiruošimo, tad jiems reikia ruoštis kaip ir bendram kraujo tyrimui. Rekomenduojama dvi paras iki tyrimo vengti itin riebaus ir kepto maisto, 12 valandų prieš tyrimą nevalgyti, negerti saldintų gėrimų. Prieš tyrimą, jei įmanoma, venkite didesnio fizinio ir emocinio krūvio, nevartokite maisto papildų, bent valandą prieš tyrimą nerūkykite.
Kiek trunka osteoporozės tyrimai?
Osteoporozės tyrimai yra atliekami greitai ir paprastai. Užsiregistruoti tyrimui galite mūsų svetainėje arba telefonu, tad atvykus nereikės laukti eilėje. Analizei reikalingo kraujo mėginio paėmimas truks keletą minučių, tad klinikoje ilgai neužtruksite. Visada verta atrasti laiko profilaktiškai pasitikrinti – tai geriausia ligos prevencija.
Kada gaunami tyrimų rezultatai?
Tyrimų rezultatus laboratorija atsiunčia per keletą dienų, paciento nurodytu elektroninio pašto adresu. Tai labai patogu, nes tokia forma tyrimų rezultatus galite pateikti gydytojui tiek tiesioginės, tiek nuotolinės konsultacijos metu, o taip pat nebereikia antrą kartą vykti į kliniką pasiimti rezultatų. Pasirinkę osteoporozės tyrimų programą sutaupysite daugybę laiko, nes išsamūs būtiniausių tyrimų rezultatai bus pateikti vienu kartu.
Ar reikia mokėti už osteoporozės tyrimus?
Osteoporozės tyrimai yra mokami, tikslias jų kainas ir tyrimų sąrašą rasite mūsų svetainėje pateiktame kainyne. Konsultuojantis gydytojas, įvertinęs sveikatos būklę ir rizikos veiksnius, rekomenduos, kokie tyrimai yra reikalingi. Profilaktiškai tiriantis rekomenduojame rinktis osteoporozės tyrimų programą, kuri apima svarbiausius tyrimus. Tai išsamius rezultatus suteikianti tyrimų programa, kuri leidžia anksti pastebėti pakitimus ir diagnozuoti osteoporozę.
Koks opteoporozės gydymas?
Osteoporozė nėra išgydoma, tačiau medikamentinis gydymas padeda efektyviai suvaldyti ligą ir sustabdyti jos procesą. Tai svarbu, nes dėl kaulų retėjimo ir kaulinės masės sumažėjimo kyla didelė sunkių traumų ir kaulų lūžių rizika, dažnai reikalaujanti ilgo reabilitacijos laikotarpio. Kadangi specifiniai simptomai ligos pradžioje nėra juntami, labai dažnai osteoporozė yra diagnozuojama tik pacientui jau patyrus sudėtingą lūžį ar traumą. Norint to išvengti, rekomenduojami profilaktiniai osteoporozės tyrimai, kurie leidžia anksti nustatyti kaulinio audinio pakitimus ir sustabdyti ligos progresą. Kuo anksčiau liga diagnozuojama, tuo efektyvesnis yra gydymas. Profilaktika itin rekomenduoja rizikos grupės pacientams: vyresnio amžiaus moterims, patyrusioms menopauzę.