„LTeam LAB" - sporto medicinos, mokslo ir tyrimų laboratorija - Affidea Lietuva /paslaugos-kategorija/lteam-lab-sporto-medicinos-mokslo-ir-tyrimu-laboratorija/ Sveikata Svarbiausia! Thu, 20 Apr 2023 10:41:22 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.2.5 /wp-content/uploads/2020/12/favicon.png „LTeam LAB" - sporto medicinos, mokslo ir tyrimų laboratorija - Affidea Lietuva /paslaugos-kategorija/lteam-lab-sporto-medicinos-mokslo-ir-tyrimu-laboratorija/ 32 32 Tyrimai sportuojantiems /paslauga/tyrimai-sportuojantiems/ Wed, 20 Oct 2021 10:46:43 +0000 /?post_type=service_post&p=3657 Sportas padeda jaustis geriau, išlaikyti gerą nuotaiką ir energingumą. Vis dėlto mūsų organizmui sportas reiškia tam tikrus pokyčius, kurie gali lemti medžiagų disbalansą ar sukelti kitus pakitimus. Norint pasiekti puikių sportinių rezultatų nealinant sveikatos, reikia subalansuoti tiek mitybą, tiek treniruočių ir poilsio režimus, o geriausias būdas tai padaryti – tyrimai sportuojantiems. Kodėl sportuojantiems svarbu atlikti […]

The post Tyrimai sportuojantiems appeared first on Affidea Lietuva.

]]>
Sportas padeda jaustis geriau, išlaikyti gerą nuotaiką ir energingumą. Vis dėlto mūsų organizmui sportas reiškia tam tikrus pokyčius, kurie gali lemti medžiagų disbalansą ar sukelti kitus pakitimus. Norint pasiekti puikių sportinių rezultatų nealinant sveikatos, reikia subalansuoti tiek mitybą, tiek treniruočių ir poilsio režimus, o geriausias būdas tai padaryti – tyrimai sportuojantiems.

Kodėl sportuojantiems svarbu atlikti profilaktiškai tyrimus?

Tyrimus, skirtus sportuojantiems, sudaro įvairūs testai, kurių metu tikrinami skirtingi rodikliai. Pagal juos nustatoma, kokių medžiagų organizmui trūksta, koks treniruočių ir poilsio režimas yra efektyviausias. Sportuoti rekomenduojama visiems, siekiantiems palaikyti aktyvumą ir gerą savijautą, tačiau pasiekti šių tikslų padeda tik subalansuota sporto programa. Dėl šios priežasties tiek pradedantiems sportuoti, tiek jau aktyviai sportuojantiems rekomenduojama atlikti tyrimus.

Tyrimai sportuojantiems padeda išvengti raumenų patempimo, širdies perkrovos, palaikyti tinkamą vitaminų ir mikroelementų balansą organizme. Siekdami geresnių rezultatų, daugelis sportininkų naudoja įvairius maisto papildus, tačiau pernelyg didelis jų kiekis gali pakenkti tokiems organams kaip kepenys ar inkstai. Tik gydytojas, remdamasis tyrimų rezultatais gali suteikti pagrįstas rekomendacijas dėl maisto papildų vartojimo sportuojant.

Kokie nemalonūs simptomai dažniausiai pasitaiko sportuojantiems?

Tiek aktyviai sportuojant, tiek pradedant sportuoti ar grįžtant prie sportinės veiklos gali varginti įvairūs simptomai, kurie ne tik trukdo siekti sportinių rezultatų, bet ir kelia nerimą. Tyrimai sportuojantiems yra subalansuoti į pagrindinius rodiklius ir padeda nustatyti simptomų priežastis.

Raumenų skausmas

Daugelis pradedančių sportuoti žmonių, o taip pat ir profesionalūs sportininkai susiduria su raumenų skausmu. Jis gali būti juntamas dėl pervargimo, organizmo patiriamo streso, pernelyg intensyvios treniruočių programos ir kitų veiksnių. Tiksliai nustatyti raumenų skausmo priežastį galima tik remiantis tyrimų rezultatais. Jaučiant raumenų skausmą yra rekomenduojama atlikti rentgenografiją, magnetinio rezonanso ar kompiuterinės tomografijos tyrimą, kuris leis atskleisti šio skausmo kilmę.

Bendras silpnumas

Šį simptomą gali lemti tam tikrų medžiagų ar mikroelementų trūkumas organizme. Deja, nėra kito būdo išsiaiškinti, ko organizmui trūksta – šiuo tikslu atliekami tyrimai sportuojantiems, kurių metu tikrinami tam tikri rodikliai. Norint pasiekti puikių rezultatų ir džiaugtis puikia savijauta, rekomenduojama periodiškai stebėti svarbiausius rodiklius. Sportuojančiam organizmui reikalinga subalansuota mityba, tačiau net jei ir atrodo, kad maitinatės tinkamai, be tyrimų neįmanoma žinoti, ar organizmas pasisavina pakankamai medžiagų.

Mėšlungis

Šis simptomas rodo tam tikrų mikroelementų trūkumą organizme. Į mėšlungį negalima numoti ranka, nes jis stipriai padidina įvairių raumenų traumų riziką sportuojant ir gali sukelti didelį skausmą. Atlikus tyrimą paaiškės, kokių mikroelementų ir vitaminų stinga, tad gydytojas galės rekomenduoti būdą, kaip papildyti jų atsargas.

Troškulys

Intensyviai sportuojant organizmas praranda daug skysčių, tad būtina atkurti jų balansą. Svarbu visų treniruočių metu vartoti pakankamą kiekį vandens, net ir nejaučiant troškulio. Negaudamas pakankamai skysčių organizmas gali dehidratuoti, o tuomet kyla rizika kitoms sveikatos problemoms. Visada pasimėgaukite vandeniu treniruotės metu, net jei tuo metu ir nejaučiate troškulio. O jei troškulys kankina nuolat, gali būti, kad trūksta tam tikrų medžiagų – tai išsiaiškinti padės tyrimai sportuojantiems.

Galūnių tirpimas

Nesvarbu, sportuojate ar ne, galūnių tirpimas yra rimtas signalas. Bendruoju atveju šis simptomas gali būti susijęs su užspaustais nervais, reumatoidiniu artritu, cukriniu diabetu ar net perspėti apie trombus ir artėjantį insultą. Tyrimai sportuojantiems padeda tiksliai nustatyti galūnių tirpimo priežastis ir jo išvengti. Priklausomai nuo nustatytos priežasties, gydytojas patars, kokius pratimus ir treniruočių intensyvumą pasirinkti. Galūnių tirpimas, ypač intensyviai sportuojant, gali pasireikšti dėl tam tikrų vitaminų ar mikroelementų trūkumo, tačiau norint įsitikinti, yra būtina atlikti tyrimus.

Mieguistumas po sporto

Sportuojant ir siekiant rezultatų labai nesunku persistengti. Vis dėlto to daryti nereikėtų, net mieguistumas po treniruotės rodo, kad pernelyg didelis krūvis tenka vidaus organams: širdis, plaučiai, inkstai, kepenys. Ilgainiui tai gali sukelti rimtų sveikatos problemų, kurios ne tik trukdys sportuoti, bet ir turės neigiamą poveikį bendrai savijautai. Dėl šios priežasties būtina subalansuoti treniruočių metu gaunamą krūvį, laikytis darbo ir poilsio režimo.

Neįprastai didelis prakaitavimas

Jei pastebėjote didelį prakaitavimą, gali būti, kad sutriko hormonų balansas. Atlikus tyrimus paaiškės, kodėl organizme yra disbalansas ir kaip jį ištaisyti. Atkreiptinas dėmesys, kad šios problemos nepadės išspręsti joks medikamentinis gydymas ar kosmetinės priemonės – pirmiausia reikia pašalinti šio simptomo priežastį.

Kokie tyrimai rekomenduojami žmonėms, kurie daug sportuoja?

Aktyviai sportuojantiems yra rekomenduojami įvairūs tyrimai, tačiau jų gausoje sudėtinga susigaudyti. Kokius tyrimus atlikti tikslingiausia, gali patarti konsultuojantis gydytojas. O jei norite pasitikrinti profilaktiškai, siūlome rinktis bazinę tyrimų programą – tai tyrimai sportuojantiems, kurie apima pagrindinių rodiklių ištyrimą, informatyvius kraujo, širdies ir kitus tyrimus. Ši programa yra skirta visiems užsiimantiems aktyvia fizine veikla: nuo pradedančiojo mėgėjo iki profesionalaus sportininko.

Savo organizmo stebėjimas padeda ne tik pasiekti geresnių rezultatų, bet ir užtikrinti gerą fizinę organizmo būklę. Tačiau prisiminkite, kad organizme nuolat vyksta pokyčiai, todėl profilaktiniai tyrimai sportuojantiems yra rekomenduojami atlikti periodiškai. Pokyčius gali lemti įvairūs veiksniai, pavyzdžiui, amžius, mitybos pokyčiai, treniruočių intensyvumas, sporto šakos pasirinkimas, traumos ir kt.

Ar galima atlikti tyrimus be siuntimo?

Tyrimai sportuojantiems gali būti atliekami ir be siuntimo, tačiau prieš registruojantis tyrimui visada rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju. Sportuojantiems yra siūloma didelė tyrimų įvairovė, tačiau neturint medicininių žinių sudėtinga pasirinkti reikalingą tyrimą. Gydytojas įvertinęs bendrą sveikatos būklę ir išklausęs nusiskundimų, rekomenduos, kokius tyrimus atlikti tikslingiausia.

O jei norite sveikatą pasitikrinti profilaktiškai, rekomenduojame rinktis sportuojantiems skirtą tyrimų programą, kuri apima visus svarbiausius rodiklius. Tai išsamių tyrimų rinkinys, kuris suteiks vertingos informacijos ir padės gydytojui įvertinti galimas grėsmes bei suteikti pagrįstas rekomendacijas tolimesnei sportinei veiklai.

Kokia tyrimų nauda?

Sportinė veikla visada yra susijusi su didesne traumų rizika ir tik žinodami savo organizmo silpnąsias vietas jų galite išvengti. Išsamūs tyrimai sportuojantiems leis užtikrinti puikią organizmo būklę, tinkamą mikroelementų ir vitaminų balansą, užkirsti kelią įvairioms traumoms ar vidaus organų pažeidimams.

Ar reikia mokėti už tyrimus?

Tyrimai sportuojantiems yra mokami. Visą informaciją ir tikslias tyrimų kainas rasite mūsų klinikos svetainėje. Kokį tyrimą pasirinkti, patars konsultuojantis gydytojas, o jei norite pasitikrinti sveikatos būklę, geriausias pasirinkimas yra sportuojantiems skirta išsami tyrimų programa.

The post Tyrimai sportuojantiems appeared first on Affidea Lietuva.

]]>
Nuovargio įvertinimo tyrimai /paslauga/nuovargio-ivertinimo-tyrimai/ Thu, 07 Oct 2021 16:08:34 +0000 /?post_type=service_post&p=3546 Šių tyrimų dėka yra vertinamas širdies darbas ramybėje, orostazėje atliekant mažo intensyvumo standartinį fizinį krūvį, bei atsigavimą po jo. REGISTRUOKITĖS TYRIMUI: 1811 mano.topiky.com

The post Nuovargio įvertinimo tyrimai appeared first on Affidea Lietuva.

]]>
Šių tyrimų dėka yra vertinamas širdies darbas ramybėje, orostazėje atliekant mažo intensyvumo standartinį fizinį krūvį, bei atsigavimą po jo.

REGISTRUOKITĖS TYRIMUI:

The post Nuovargio įvertinimo tyrimai appeared first on Affidea Lietuva.

]]>
Laikysenos vertinimo bei šuolio testai /paslauga/laikysenos-vertinimo-bei-suolio-testai/ Thu, 07 Oct 2021 15:53:21 +0000 /?post_type=service_post&p=3539 Laikysenos vertinimo testas Šiuo testu yra įvertinama pusiausvyra, simetrija, jėgos pasiskirstymas statinio ir dinaminio raumenų darbo metu. Atsižvelgus į pastebėtas kaulinių struktūrų deformacijas, raumenų disbalansą ir kitus požymius, sporto medicinos gydytojas kartu su kineziterapeutu teikia laikysenos korekcijos rekomendacijas. Vertikalaus šuolio testas Šio testo dėka yra matuojamas asmens raumenų galingumas. Norint pagerinti vertikalų šuolį, pirmiausia reikia […]

The post Laikysenos vertinimo bei šuolio testai appeared first on Affidea Lietuva.

]]>
Laikysenos vertinimo testas

Šiuo testu yra įvertinama pusiausvyra, simetrija, jėgos pasiskirstymas statinio ir dinaminio raumenų darbo metu. Atsižvelgus į pastebėtas kaulinių struktūrų deformacijas, raumenų disbalansą ir kitus požymius, sporto medicinos gydytojas kartu su kineziterapeutu teikia laikysenos korekcijos rekomendacijas.

Vertikalaus šuolio testas

Šio testo dėka yra matuojamas asmens raumenų galingumas. Norint pagerinti vertikalų šuolį, pirmiausia reikia sustiprinti specifines raumenų grupes, dalyvaujančias judesyje. Pavyzdžiui, blauzdos, pakinklio, sėdmens ir keturgalvis šlaunies raumenys yra pagrindiniai atsakingi už vertikalaus šuolio aukštį. Todėl norint žinoti savo raumenų galingumo progresą, yra svarbų vertikalaus šuolio testą atlikti prieš prededant specifines treniruotes ir praėjus šiek tiek laiko po jų (pavyzdžiui, po mėnesio ar dviejų).

Šio testo metu yra nustatomi:

  • šuolio aukštis;
  • atsispyrimo greitis.

REGISTRUOKITĖS TESTAMS:

The post Laikysenos vertinimo bei šuolio testai appeared first on Affidea Lietuva.

]]>
Plaštakos spaudimo jėgos testas (kg) /paslauga/plastakos-spaudimo-jegos-testas-kg/ Thu, 07 Oct 2021 15:31:03 +0000 /?post_type=service_post&p=3532 Plaštakos spaudimo jėgos vertinimo testas  yra svarbus, siekiant greičiau atsistatyti po patirtos rankų traumos ar prieš pradedant viršutinių galūnių reabilitaciją. Šis testas ypač svarbus neurologinei reabilitacijai arba asmens nervinio nuovargio stebėjimui. Tyrimo eiga Dinamometras yra laikomas per alkūnę sulenktoje rankoje, atokiau nuo savo kūno. Jid yra spaudžiamas prietaisas maksimalia jėga, atliekant vienkartinį plaštakos spaudžiamąjį judesį. […]

The post Plaštakos spaudimo jėgos testas (kg) appeared first on Affidea Lietuva.

]]>
Plaštakos spaudimo jėgos vertinimo testas  yra svarbus, siekiant greičiau atsistatyti po patirtos rankų traumos ar prieš pradedant viršutinių galūnių reabilitaciją. Šis testas ypač svarbus neurologinei reabilitacijai arba asmens nervinio nuovargio stebėjimui.

Tyrimo eiga

  1. Dinamometras yra laikomas per alkūnę sulenktoje rankoje, atokiau nuo savo kūno.
  2. Jid yra spaudžiamas prietaisas maksimalia jėga, atliekant vienkartinį plaštakos spaudžiamąjį judesį.
  3. Prietaisas spaudžiamas viena, po to kita ranka.
  4. Dinamometras turi būti spaudžiamas nuosekliai, be pertrūkių, mažiausiai 2 sekundes.

Testas gali būti atliekamas kelis kartus.

REGISTRUOKITĖS TESTUI

The post Plaštakos spaudimo jėgos testas (kg) appeared first on Affidea Lietuva.

]]>
Plaučių gyvybinė talpa (l) /paslauga/plauciu-gyvybine-talpa-l/ Thu, 07 Oct 2021 15:20:29 +0000 /?post_type=service_post&p=3529 Gyvybinė plaučių talpa – tai oro kiekis, kurį galima maksimaliai iškvėpti po maksimalaus įkvėpimo. Šio tyrimo metu, išmatavus plaučių gyvybinę talpą, galima ne tik apskaičiuoti, kiek litrų oro telpa į plaučius, bet taip pat pastebėti ir nustatyti įvairias ligas:  lėtinę obstrukcinę plaučių ligą (LOPL), bronchinę astmą (BA) bei restrikcines plaučių ligas. REGISTRUOKITĖS TYRIMUI 1811 mano.topiky.com

The post Plaučių gyvybinė talpa (l) appeared first on Affidea Lietuva.

]]>
Gyvybinė plaučių talpa – tai oro kiekis, kurį galima maksimaliai iškvėpti po maksimalaus įkvėpimo.

Šio tyrimo metu, išmatavus plaučių gyvybinę talpą, galima ne tik apskaičiuoti, kiek litrų oro telpa į plaučius, bet taip pat pastebėti ir nustatyti įvairias ligas:  lėtinę obstrukcinę plaučių ligą (LOPL), bronchinę astmą (BA) bei restrikcines plaučių ligas.

REGISTRUOKITĖS TYRIMUI

The post Plaučių gyvybinė talpa (l) appeared first on Affidea Lietuva.

]]>
Kūno sudėties analizė /paslauga/kuno-sudeties-analize/ Thu, 07 Oct 2021 15:03:02 +0000 /?post_type=service_post&p=3520 Kūno sudėties analizė – tai tyrimas, atliekamas ant specialių svarstyklių. Šio tyrimo metu gauti rezultatai parodo raumenų-riebalų masės, vandens, baltymų, mineralų kiekį. Taip pat svarstyklių sistema automatiškai įvertina, ar gauti rezultatai atitinka vidurkį, ar yra nuokrypis nuo jo. Atsižvelgus į tyrimo rezultatus, galimos kūno sudėties korekcijos pagal rekomendacijas, jeigu yra: svorio deficitas; viršsvoris; raumenų-riebalų masės […]

The post Kūno sudėties analizė appeared first on Affidea Lietuva.

]]>
Kūno sudėties analizė – tai tyrimas, atliekamas ant specialių svarstyklių. Šio tyrimo metu gauti rezultatai parodo raumenų-riebalų masės, vandens, baltymų, mineralų kiekį. Taip pat svarstyklių sistema automatiškai įvertina, ar gauti rezultatai atitinka vidurkį, ar yra nuokrypis nuo jo.

Atsižvelgus į tyrimo rezultatus, galimos kūno sudėties korekcijos pagal rekomendacijas, jeigu yra:

  • svorio deficitas;
  • viršsvoris;
  • raumenų-riebalų masės trūkumas / viršsvoris.

Siekiant išsiaiškinti, ką reiškia gauta kūno sudėties analizės ataskaita, konsultuokitės su sporto gydytoju arba dietologu. Šie specialistai padės pagal gautus duomenis parengti individualų mitybos planą, atsižvelgiant į išsikeltus tikslus (priaugti raumeninės masės, numesti svorio ir pan.).

REGISTRUOKITĖS TYRIMUI

The post Kūno sudėties analizė appeared first on Affidea Lietuva.

]]>
Judesių dažnio testas /paslauga/judesiu-daznio-testas/ Thu, 07 Oct 2021 14:41:58 +0000 /?post_type=service_post&p=3516 Atliekant taip vadinamą taping testą, yra nustatoma tiriamojo ištvermė ir nuovargis. Šio testo dėka yra yra gaunami centrinės nervų sistemos (CNS) funkcinės būklės ir darbingumo rodiklių normalizuotos reikšmės: CNS paslankumas, asimetrija, vargstamumas, bendras CNS darbingumas, anaerobinis darbingumas ir anaerobinio darbingumo talpa. REGISTRUOTIS TESTUI: 1811 mano.topiky.com

The post Judesių dažnio testas appeared first on Affidea Lietuva.

]]>
Atliekant taip vadinamą taping testą, yra nustatoma tiriamojo ištvermė ir nuovargis. Šio testo dėka yra yra gaunami centrinės nervų sistemos (CNS) funkcinės būklės ir darbingumo rodiklių normalizuotos reikšmės: CNS paslankumas, asimetrija, vargstamumas, bendras CNS darbingumas, anaerobinis darbingumas ir anaerobinio darbingumo talpa.

REGISTRUOTIS TESTUI:

The post Judesių dažnio testas appeared first on Affidea Lietuva.

]]>
Ergometrija /paslauga/ergometrija/ Thu, 07 Oct 2021 14:12:25 +0000 /?post_type=service_post&p=3507 Specialaus parengtumo testai (pagal sporto šaką ir poreikį) atliekami ant specialių ergometrų (veloergometro, baidarių/kanojų irklavimo, irklavimo, slidinėjimo, bėgtakio). Anaerobinio alaktatinio raumenų galingumo (AARG) nustatymas 10s trukmės darbas spec. ergometru. Testo metu nustatomas maksimalus ir vidutinis atliekamo darbo galingumas. Testą reikia atlikti maksimaliomis pastangomis. Šio tyrimo duomenys dviratininkus – sprinterius informuoja apie jų parengtumą, plento lenktynininkams […]

The post Ergometrija appeared first on Affidea Lietuva.

]]>
Specialaus parengtumo testai (pagal sporto šaką ir poreikį) atliekami ant specialių ergometrų (veloergometro, baidarių/kanojų irklavimo, irklavimo, slidinėjimo, bėgtakio).

Anaerobinio alaktatinio raumenų galingumo (AARG) nustatymas

10s trukmės darbas spec. ergometru.

Testo metu nustatomas maksimalus ir vidutinis atliekamo darbo galingumas. Testą reikia atlikti maksimaliomis pastangomis. Šio tyrimo duomenys dviratininkus – sprinterius informuoja apie jų parengtumą, plento lenktynininkams teikia informaciją apie gebėjimą trumpame nuotolyje greitėti arba galimybes trumpame finišo ruože tinkamai konkuruoti su kitais sportininkais.

Mišraus anaerobinio alaktatinio galingumo nustatymas

30s trukmės darbas spec. ergometru.

Šis testas atliekamas maksimaliomis pastangomis, po jo nustatoma La koncentracija kraujyje. Iš karto po krūvio 3 min. stebimas atsigavimas, registruojamas pulso dažnis ir kraujo spaudimas. Testas vertinamas pagal du rodiklius, pirmas – tai pasiektas maksimalus rodiklis  per pirmąsias 10 s, ir antras – atkliktas darbas per 30 s. Per 10 s atliktas darbas gerai parodo sprinto galimybes.

Anaerobinio glikolitinio pajėgumo nustatymas

Varžybose, kurių trukmė 50-120 s, rezultatas daugiausia priklauso nuo anaerobinio glikolitinio energijos gamybos būdo pajėgumo. Testas labai sunkus, jis gali būti taikomas tik tuomet kai sportininko fizinė ir funkcinė būklė yra gera.

200/500/1000 m darbas spec. ergometru (registruojamas nuotolio įveikimo laikas bei atlikto darbo galingumas). Po jo nustatoma La koncentracija kraujyje. Iš karto po krūvio 3 min. stebimas atsigavimas, registruojamas pulso dažnis ir kraujo spaudimas.

arba

1 min. trukmės testas spec. ergometru (registruojamas atliekamo darbo galingumas). Iš karto po krūvio 3 min. stebimas atsigavimas, registruojamas pulso dažnis ir kraujo spaudimas.

Vargstamumo testas (Repeated sprint ability test)

Šis testas yra taikomas žaidėjams, nes žaidimo metu dažnai reikia atlikti dažnus spurtus, o poilsis tarp jų būna labai trumpas. Testas atliekamas ant veloergometro 5 kartus po 6 sek. su 24 sek. poilsiu tarp kartojimų. (registruojamas kiekvienos serijos darbo galingumas, bei apskaičiuojamas vargstamumas). Po jo nustatoma La koncentracija kraujyje. Iš karto po krūvio 3 min. stebimas atsigavimas, registruojamas pulso dažnis ir kraujo spaudimas.

REGISTRUOTIS TYRIMUI:

The post Ergometrija appeared first on Affidea Lietuva.

]]>
Aerobinio / anaerobinio slenksčių nustatymas + laktato tyrimas /paslauga/aerobinio-anaerobinio-slenksciu-nustatymas-laktato-tyrimas/ Thu, 07 Oct 2021 13:54:15 +0000 /?post_type=service_post&p=3493 Vienas iš žmogaus aerobinį pajėgumą apibūdinančių rodiklių yra anaerobinis slenkstis (ANAS). Fizinio krūvio pradžioje, žmogaus organizme vyksta anaerobinio rėžimo procesai, t.y. kai įkvėpiama daugiau deguonies nei iškvėpiama anglies dvideginio (CO2). Tuo metu organizme yra gaminamas nedidelis laktato (La) kiekis, kurį kepenys paprasčiausiai suskaido ir iš jo pagamina glikogeną. Didėjant fiziniam krūviui, energijos apykaitoje ima vyrauti […]

The post Aerobinio / anaerobinio slenksčių nustatymas + laktato tyrimas appeared first on Affidea Lietuva.

]]>
Vienas iš žmogaus aerobinį pajėgumą apibūdinančių rodiklių yra anaerobinis slenkstis (ANAS). Fizinio krūvio pradžioje, žmogaus organizme vyksta anaerobinio rėžimo procesai, t.y. kai įkvėpiama daugiau deguonies nei iškvėpiama anglies dvideginio (CO2). Tuo metu organizme yra gaminamas nedidelis laktato (La) kiekis, kurį kepenys paprasčiausiai suskaido ir iš jo pagamina glikogeną. Didėjant fiziniam krūviui, energijos apykaitoje ima vyrauti anaerobiniai procesai.  Organizmas suvartoja mažiau O2, nei iškvepia CO2. Tuomet paspartėja La gamyba, atsiranda metabolinė acidozė, kurią padeda kompensuoti intensyvesnis kvėpavimas.

ANAS yra svarbus rodiklis, žymintis perėjimą nuo aerobinės prie anaerobinės adenozintrifosfato (ATF) resintezės aerobinio krūvio metu.

Aerobinio pajėgumo testas leidžia įvertinti vieną svarbiausių fizinio pajėgumo komponentų – ištvermę, kuri atsakinga už gebėjimą tęsti tam tikro intensyvumo darbą nepavargstant.

Tyrimo eiga

Tyrimas atliekamas dirbant ant specialaus ergometro (parenkamas pagal sporto šaką). Jo metu yra tolygiai didinamas krūvis bei stebimas širdies ir kraujagyslių sistemos atsakas. Taip pat kas 3 min. (4-6 kartus, pagal poreikį) yra matuojama laktato (pieno rūgšties) koncentracija kraujyje. Iš karto po krūvio, 3 min. yra stebimas atsigavimas, registruojamas pulso dažnis ir kraujo spaudimas.

Po tyrimo

Pagal atlikto tyrimo rezultatus yra nustatomi aerobinis (laktato) – anaerobinis (laktato kaupimosi) slenksčiai, kurie yra individualūs kiekvienam sportuojančiam asmeniui. Didėjant krūvio intensyvumui, energijos, gaminamos aerobiniu (su deguonimi energija gaunama iš riebalų) būdu, nepakanka. Tuomet energija yra gaminama papildomai anaerobiniu būdu (be deguonies, energija gaunama iš angliavandenių). Iš to galima spręsti, pagal kokį pulso dažnį ir pagal kokį intensyvumą reikėtų treniruotis, kad būtų ugdomas aerobinis pajėgumas.

Tyrimas rekomenduojamas:

— užsiimantiem fizinę ištvermę ugdančia veikla;
— siekiantiems maksimalaus rezultato;
— siekiant pagerinti širdies ir kraujagyslių darbą;
— norintiems sumažinti svorį nekenkiant savo sveikatai.

Tyrimo trukmė apie 30 min.

Rekomenduojama turėti sportinę arba judesių nevaržančią aprangą.
Šį tyrimą rekomenduojama atlikti bent du kartus per metus.

REGISTRUOKITĖS:

The post Aerobinio / anaerobinio slenksčių nustatymas + laktato tyrimas appeared first on Affidea Lietuva.

]]>
VO2 max testas (krūvio mėginys su dujų analize) /paslauga/spiroergometrija/ Thu, 07 Oct 2021 08:04:27 +0000 /?post_type=service_post&p=3481 Spiroergometrija* (spiro – dujos, ergo – darbas, metrija – matavimas) – tai fizinio krūvio mėginys su kvėpuojamųjų dujų analize. Mėginys, atliekamas tada, kai reikia įvertinti paciento fizinį pajėgumą, nustatyti laktatinius slenksčius, jų dinamiką, judėjimo ekonomiškumą. Tyrimas tinka ir atsirandantiems praeinantiems širdies ritmo sutrikimams, išeminės ar koronarinės širdies ligų diagnostikai ir jų rizikos laipsniui nustatyti. *Sinonimai […]

The post VO2 max testas (krūvio mėginys su dujų analize) appeared first on Affidea Lietuva.

]]>
Spiroergometrija* (spiro – dujos, ergo – darbas, metrija – matavimas) – tai fizinio krūvio mėginys su kvėpuojamųjų dujų analize. Mėginys, atliekamas tada, kai reikia įvertinti paciento fizinį pajėgumą, nustatyti laktatinius slenksčius, jų dinamiką, judėjimo ekonomiškumą. Tyrimas tinka ir atsirandantiems praeinantiems širdies ritmo sutrikimams, išeminės ar koronarinės širdies ligų diagnostikai ir jų rizikos laipsniui nustatyti.

*Sinonimai tyrimui: kardiopulmoninis tyrimas, VO2max, Laktatinių slenksčių nustatymas su dujų analize.

Spiroergometrija gali būti atliekama veloergometru (vadinamu dviračiu), ant bėgtakio ar kitų sporto šakai specifinių ergometrų. Pacientui skiriamas krūvis atsižvelgiant į jo amžių, ūgį, svorį ir vadovaujantis standartizuotu krūvio protokolu. Gydytojas tyrimo metu paciento elektrokardiogramą (EKG) nuolat stebi monitoriuje. EKG registruojama prieš krūvį, krūvio ir atsistatymo metu. Taip pat nuolat matuojamas ir arterinis kraujo spaudimas (AKS).

Skiriamo krūvio dydis priklauso nuo tyrimo tikslų. Fizinio krūvio ataskaitą su išvadomis paruošia gydytojas.

Tyrimo eiga

  1. Užklijuojami elektrodai, ant rankos uždedama kraujospūdžio manžetė. Tai padės gydytojui kompiuterio monitoriuje sekti širdies susitraukimų dažnį, arterinį kraujo spaudimą ir elektorkardiogramą.
  2. Pritvirtinama kaukė, prie kurios prijungiami vamzdeliai sujungti su kardiopulmoninio krūvio aparatu. Su visais šiais „prietaisais“ Jūsų paprašys pradėti tyrimą. Nors nosį ir burną dengs kaukė, Jūs kvėpuosite patalpoje esančiu oru.
  3. Pradžioje krūvis bus lengvas, vėliau laipsniškai didės. Priklausomai nuo tyrimo tikslų ir Jūsų fizinio pajėgumo fizinį krūvį reikės atlikti  tiek kiek galėsite arba kol bus pasiekti reikalingi parametrai. Jei tyrimo metu pajusite galvos svaigimą, skausmą krūtinėje ar kt. simptomus, tyrimas bus sustabdomas. Tyrimas taip pat gali būti nutrauktas, jei gydytojas nustatys, kad stebimi parametrai grėsmingai pasikeitė.

Nesant komplikacijų, krūvis trunka 15 – 30 min (priklausomai nuo Jūsų fizinio pajėgumo). Po krūvio dar mažiausiai 5 min stebima EKG, širdies susitraukimų dažnis, AKS – vertinamas organizmo atsistatymas po krūvio, stebima ar nėra po krūvio širdies ritmo sutrikimų, išemijos. Matuojama laktato koncentracija (mmol/l) kraujyje. atliekant spiroveloergometriją, tyrimą stebi sporto medicinos gydytojas.

Kardiopulmoninio krūvio mėginys atliekamas siekiant nustatyti fizinį pajėgumą, fizinio krūvio netoleravimo priežastis, vertinti treniruočių efektyvumą.

Tyrimo metu galima sužinoti savo fizines galimybes, raumenų išsivystymo lygį, treniruočių apkrovos ribas. Gydytojas tyrimo metu stebi širdies susitraukimų dažnį, kraujospūdį, kvėpavimą, elektrokardiogramą ir bendrą paciento būklę. Elektrokardiograma stebima prieš krūvį, krūvio metu ir pabaigus krūvį.

REGISTRACIJA TYRIMUI

 

 

 

 

 

 

The post VO2 max testas (krūvio mėginys su dujų analize) appeared first on Affidea Lietuva.

]]>