“Affidea” Vilniaus klinikoje (Konstitucijos pr. 15, Vilnius), bendradarbiaudami su “Medicina Practica”, galime jums pasiūlyti platų (daugiau kaip 600) laboratorinių tyrimų spektrą! Registracija kraujo ir kitiems tyrimams tel. nr. 1811 arba +370 5 244 1188!
Su laboratoriniais tyrimais yra susidūręs kiekvienas, kadangi tokie tyrimai yra atliekami periodiškai vertinant bendrą organizmo būklę. Tiesa, dažnu atveju yra paimamas arba pateikiamas mėginys, o pats tyrimas jau atliekamas laboratorijoje ir šiame procese žmogus nedalyvauja. Tačiau tuomet yra analizuojami bei pateikiami rezultatai, pagal kuriuos ir galima vertinti tiek bendrą sveikatos būklę, tiek vieną ar kitą problemą bei jos priežastis. Būtent todėl tokie tyrimai yra itin svarbūs, kadangi būtent jie gali būti pirminis informacijos šaltinis, jog kažkokia norma neatitinka įprastos ir tuomet galima įtarti problemą bei ją spręsti. Kadangi akivaizdūs simptomai pasirodo tikrai ne iš karto.
Kada atliekami laboratoriniai tyrimai?
Jie gali būti atliekami praktiškai bet kada, ypač įtariant kažkokią sveikatos problemą arba suprastėjus savijautai. Tačiau net ir visiškai sveikam žmogui tyrimai bus naudingi ir juos vertėtų atlikti bent kartą per metus. Kadangi savo sveikata turi pasirūpinti kiekvienas asmeniškai. Kitu atveju galima aptikti įvairias ligas jau pakankamai vėlyvoje jų stadijoje ir tuomet gydymas bus pakankamai sudėtingas.
Kaip pasiruošti laboratoriniams tyrimams?
Pasiruošimas labai priklausys nuo konkretaus tyrimo. Tuo labiau, kad mėginį gali surinkti tiek medicinos įstaigos darbuotojas, tiek ir pats žmogus, bent jau kai kuriais atvejais. Taigi, jeigu bus atliekamas praktiškai bet koks kraujo tyrimas, reikėtų atkreipti dėmesį į kelis pagrindinius pasiruošimo niuansus. Geriausia jį atlikti ryte, kadangi prieš tai 12 valandų reikėtų susilaikyti tiek nuo valgymo, tiek nuo rūkymo, tiek ir nuo sporto ar bet kokios kitos aktyvesnės veiklos. Taip pat dvi paras prieš tai neturėtų būti vartojamas alkoholis. Be to, reikėtų vengti ir streso, kuris taip pat gali turėti įtakos tyrimo rezultatams. Jeigu vartojate kažkokius vaistus ir galima bent parai jų atsisakyti, tuomet reikėtų taip ir padaryti. Aišku, šioje vietoje dar galima pasikonsultuoti su gydytoju.
Nors šlapimo tyrimas yra paprastesnis, tačiau jam pasiruošimo taip pat reikės. Tuo labiau, kad šiuo atveju mėginį kiekvienas turės paimti pats. Todėl pirmiausiai reikia nusiplauti rankas naudojant muilą, tuomet būtų pravartu vandeniu apiplauti išorinius lytinius organus bei juos nusausinti. Imant mėginį negali būti liečiamas vienkartinio indelio vidus. O jį uždarius reikėtų nuvalyti išorinę dalį, kad ji būtų sausa. Tuomet jau galima užrašyti savo vardą, pavardę bei gimimo metus ir laiką, kada tiksliai buvo paimtas mėginys. Jeigu įmanoma, geriausia būtų visa tai atlikti ryte.
Spermogramos tyrimas yra gana specifinis, tačiau jam didesnio pasiruošimo nereikės, ypač jeigu ejakuliatas bus surenkamas tam pritaikytoje patalpoje gydymo įstaigoje. Tačiau labai svarbu prieš šį tyrimą susilaikyti nuo lytinių santykių bent 2 paras, tiesa, susilaikymas taip pat neturėtų būti ilgesnis, negu 7 paros. Jeigu nepavyksta surinkti mėginio tam skirtoje vietoje, tai galima daryti ir namuose, tačiau tokiu atveju gali atsirasti rezultatų netikslumų, ypač, jeigu nepavyks išlaikyti reikiamų sąlygų. Todėl mėginys į laboratoriją turi būti pristatytas per valandą laiko nuo jo surinkimo. Taip pat reikėtų vengti temperatūros svyravimo. O ėminį galima laikyti ne žemesnėje nei 20oC ir ne aukštesnėje nei 37oC temperatūroje. Ant indelio reikėtų užrašyti tokią pačią informaciją kaip ir pateikiant šlapimo tyrimą. Taip pat prieš atliekant šią procedūrą nerekomenduojama naudoti antibiotikus, hormoninius preparatus arba turinčius sudėtyje sulfanilamidų bei kitus medikamentus, kurie galėtų turėti įtakos rezultatams.
Kokia laboratorinių tyrimų nauda?
Tai yra galimybė ne tik įvertinti bendrą organizmo sveikatos būklę, bet ir identifikuoti įvairius negalavimus bei jų priežastis. Kadangi yra vertinamas ne vienas kriterijus ir pagal juos nustatomos problemos. Ką padaryti kažkokiu kitu būdu gali būti neįmanoma. Kadangi kartais žmonės gali ir nejausti jokių simptomų. Be to, neretai jie būna panašūs daugumai skirtingų ligų, todėl vien pagal tai kažką spręsti bus sudėtinga. Ir būtent tyrimai šioje vietoje gali parodyti tikslią problemos priežastį. Taigi, be jų nebūtų galima taikyti ir tolimesnio gydymo arba aiškintis, kas yra ligos sukėlėjas bei vertinti, su kokiomis problemomis susiduria žmogus. Ir dėka tyrimų galima ne tik išsiaiškinti įvairius susirgimus, bet ir juos identifikuoti pradinėse stadijose bei taip išvengti rimtesnių problemų.
Kas atlieka laboratorinius tyrimus?
Tuo rūpinasi šioje srityje dirbantys kvalifikuoti specialistai, kurių neretai žmonės netgi nemato, kadangi jie dirba uždarose laboratorijose, kurias galima rasti tikrai ne vienoje gydymo įstaigoje. Kadangi tyrimai gali būti atliekami tiek poliklinikose, tiek ligoninėse, tiek privačiose laboratorijose.
Kas gali turėti įtakos tyrimų rezultatams?
Nors praktiškai visais atvejais atliekami tie patys tyrimai, tačiau jų rezultatai yra vertinami atsižvelgiant į daugybę kriterijų. Kadangi labai daug faktorių turės tam įtakos ir juos visus reikia įvertinti. Todėl ir optimalios normos kiekvienu atveju gali kažkiek skirtis priklausomai nuo šių pagrindinių faktorių.
Amžius
Suaugusiųjų eritrocitų skaičius bei hemoglobino koncentracija visuomet bus mažesnė, negu naujagimių, kurios pats pikas fiksuojamas pirmomis gyvenimo paromis. Vėliau didėjant arterinio deguonies kiekiui spartėja eritrocitų irimas. Taip pat naujagimių kepenys dar nebus pilnai išsivysčiusios, todėl ir fermentų aktyvumas pirmosiomis dienomis bus mažesnis. Tuo tarpu žmogui senstant natūraliai didėja ir bilirubino koncentracija. Lygiai kaip ir lipidų koncentracija, kuri natūraliai didėja su kiekvienais metais. O imunoglobulinų gamyba pasiekia optimalų lygį tik vaikui sulaukus vienerių metų. Todėl priklausomai nuo amžiaus skirtingai vertinami bei interpretuojami tyrimų rezultatai.
Nėštumas
Tai bus aktualu kiekvienai besilaukiančiai moteriai, kadangi nėštumo metu pastebimi pakankamai ryškūs pokyčiai organizme, kurie turi įtakos ir atliekamiems tyrimams. Kadangi laukiantis didėja geležies sunaudojimas, todėl natūraliai sumažėja tiek jos, tiek ir feritino koncentracijos. Taip pat organizme didėja įvairių ūmios fazės baltymų kiekis. O paskutinį trimestrą net iki 50 procentų gali padidėti glomerulų filtracija. Taigi, besilaukiančiųjų sveikatos būklė vertinama pagal kitus būtent šiam gyvenimo etapui būdingus kriterijus.
Mityba
Nuo jos priklauso ne tik tyrimų rezultatai, bet ir bendra organizmo būklę bei savijauta. Būtent dėl šių priežasčių prieš tam tikrus tyrimus rekomenduojama išvis nevalgyti. Kadangi suvalgius praktiškai bet ką organizme iškart padidėja gliukozės koncentracija, o trigliceridų kiekis gali išaugti dar labiau. Taip pat maistas turi įtakos ir daugybei su virškinimu susijusioms medžiagoms bei fermentams. Tačiau ilgai badauti negalima, kadangi po maždaug dviejų parų sumažėja tiek šlapalo bei šlapimo rūgšties, tiek ir kraujo baltymų kiekis, kas gali iškreipti tyrimo rezultatus. Taip pat pastovi mityba gali labai atsispindėti atliekant tyrimus, ypač jeigu ji nėra visavertė arba piktnaudžiaujama tam tikrai produktais.
Fizinis aktyvumas
Net ir pakankamai nedidelis fizinis krūvis gali lemti gana nemažą tam tikrų medžiagų bei jų koncentracijos organizme padidėjimą. Kadangi sportuojant kreatinkinazė tampa net iki 4 kartų aktyvesnė. Taip pat daugėja ir adrenalino bei noradrenalino ir kortizolio koncentracijos, bet tuo pačiu sumažėja insulino kiekis. O tam tikra veikla, pavyzdžiui, ilgesnis pasivažinėjimas dviračiu lems PSA padidėjimą. Todėl prieš praktiškai visus tyrimus rekomenduojama to vengti. Taip pat vertinant jų rezultatas atsižvelgiama ir į žmogaus gyvenimo būdą bei jo aktyvumą.
Kofeinas
Dėl jo didėja gliukozės kiekis kraujyje, renino bei katecholaminų koncentracijos. Todėl norint ištirti būtent šiuos elementus vertėtų atsisakyti bet kokio kofeino, bei kavos 12 valandų iki mėginio paėmimo. Kadangi tai gali labai iškreipti galutinį rezultatą ir tyrimas tuomet nebus tikslus.
Narkotikai
Prie jų priskiriamos ne tik psichotropinės medžiagos, bet ir dauguma vaistų, kurie tiesiogiai lemia tam tikrų medžiagų kiekio svyravimus organizme. Pavyzdžiui, statinai lemia didėjantį kepenų fermentų aktyvumą. Oraliniai kontraceptikai turi įtakos transportinių baltymų kiekiui, o metabolitai turi labai didelę įtaką fermentams, gliukozės kiekiui bei krešėjimo faktoriams. Todėl, jeigu tik leidžia paciento būklė, rekomenduojama bent parą laiko iki tyrimo atsisakyti visų vaistų. Tiesa, šiuo klausimu galima dar pasitarti su gydytoju.
Rūkymas
Net jeigu žmogus rūko pastoviai, tuomet bent pora valandų prieš tyrimą reikėtų to atsisakyti. Kadangi tai gali labai iškreipti rezultatus. Kadangi parūkius padidėja adrenalino, kortizolio, monocitų, aldosterono, neutrofilų bei kraujo krešėjime dalyvaujančių baltymų kiekis ir bendra šių medžiagų koncentracija. O ilgą laiką rūkančių žmonių organizme pastebimas didesnis fermentų aktyvumas, didesnė sunkiųjų metalų koncentracija bei randama daugiau vėžio žymenų.
Alkoholis
Nuo 2 iki 4 valandų tarpe po jo vartojimo yra pastebimas itin ryškus poveikis organizmui: padidėja laktato kiekis, sumažėja gliukozės, nes slopinama vieno iš kepenų fermento veikla. Taip pat alkoholiui skylant į acetatą ir acetaldehidą pastebimas sumažėjęs šlapimo rūgšties išsiskyrimas ir tuo pačiu padidėjusi jos koncentracija serume. Ilgiau piktnaudžiaujant alkoholiu dėl toksinio jo poveikio padidės kepenų fermentų aktyvumas. Lėtiniais atvejais sumažėja trigliceridų skaidymas, todėl padidėja jų koncentracija organizme. Ir visa tai tikrai nėra gerai bei gali turėti ne tik neigiamos įtakos, bet ir lemti įvairius negalavimus bei prastą savijautą.
Sezoniškumas
Nors jis tokios didelės įtakos kaip kiti veiksniai neturi, tačiau vasaros metu yra pastebimas trijodtironino koncentracijos sumažėjimas. Ir žiemos metu ji būna maždaug 20 procentų didesnė. Taigi, darant tyrimus į tai taip pat gali būti atsižvelgiama, ypač, jeigu pastebimas būtent šios medžiagos nuokrypis nuo normų.
Rasė
Tai genetiškai nulemti organizmo ypatumai, todėl praktiškai visi baltaodžiai turės mažiau leukocitų, bet daugiau granuliocitų ir monocitų, negu japonai arba juodaodžiai. Taip pat pastarųjų kreatinkinazės kiekis organizme praktiškai visuomet bus didesnis, lyginant su baltaodžiais. Nors jos aktyvumas dar labai priklauso ir nuo lyties, ir nuo amžiaus bei kūno masės. Todėl šie tyrimai moterims ir vyrams yra vertinami skirtingai. Be to, juodaodžiai pasižymi didesne B12 vitamino koncentracija kraujo serume. Taigi, vertinant sveikatos būklę yra atsižvelgiama ir į žmogaus rasę.
Kokie laboratoriniai tyrimai atliekami mūsų klinikoje?
Galime pasiūlyti itin platų laboratorinių tyrimų spektrą, kadangi atliekame kiek daugiau nei 600 skirtingų rūšių tyrimų. Todėl pas mus tikrai galėsite įsivertinti organizmo būklę pagal skirtingus kriterijus arba atrasti net ir labai specifinių negalavimų priežastis. Tuo labiau, kad ne tik yra atliekami visi šie tyrimai, bet ir jų atsakymai pateikiami itin greitai bei tiksliai. Todėl iš karto juos galima ir vertinti bei interpretuoti. Taip pat galima pasikonsultuoti su skirtingų sričių gydytojais, kurie padės sprendžiant praktiškai bet kokią sveikatos problemą.
Tiesa, kai kurie tyrimai gali būti mokami ir jų įkainiai gali skirtis. Kadangi kiekvienam tyrimui yra naudojama individuali metodika bei skirtingos priemonės. Todėl nuo to tiesiogiai priklausys ir jų kainos. Tačiau tikrai nereikėtų nerimauti dėl didelių išlaidų. Kadangi pas mus atliekami tik tikrai reikalingi ir būtini tyrimai, kurių rezultatų reikia vertinant sveikatos būklę ir sprendžiant jos problemas. Taip pat visos kainos bus žinomos dar prieš tai, todėl galėsite nuspręsti, kuriuos tyrimus norite atlikti ir kuris variantas būtent jums bus tinkamiausias. Kadangi kartais gali būti tiriama kompleksiškai, o kai kuriais atvejais prireiks itin tikslaus ir konkretaus tyrimo, kuris padės įvertinti situaciją.