Širdies kraujagyslių ligos yra viena dažniausių mirties priežasčių, todėl jų būkle verta susirūpinti. Miokardo infarktas ar insultas gali stipriai pažeisti gyvybines funkcijas, o padariniai liks visam gyvenimui. Širdies kraujagyslių tyrimai yra puiki prevencinė priemonė, leidžianti užkirsti kelią sudėtingoms būklėms, o kartais net ir padedanti išgelbėti gyvybę.
Kokie simptomai gali įspėti apie širdies ir kraujagyslių ligas?
Tiek širdies, tiek kraujagyslių ligos dažnai yra siejamos su netinkamu gyvenimo būdu: nesubalansuota mityba, kai valgoma riebiai, vartojama daug druskos ir cholesterolio turinčių produktų; žalingais įpročiais – rūkymu; fizinio aktyvumo stoka. Kraujagyslių ligos taip pat gali būti ir kitų negalavimų padarinys, pavyzdžiui, cukrinio diabeto. Dėl šių priežasčių širdies ir kraujagyslių ligų simptomatika nėra specifinė. Sergantys širdies ar kraujagyslių ligomis pacientai skundžiasi galvos svaigimu, nepastoviu širdies ritmu, alpimu, dusuliu, bendru silpnumu, galūnių skausmu ar tirpimu.
Minėti simptomai yra susiję su padidėjusiu cholesterolio kiekiu. Ši medžiaga kaupiasi ant kraujagyslių sienelių ir sudaro vadinamąsias aterosklerotines plokšteles. Laikui bėgant šios plokštelės gali kauptis ir užkimšti kraujagysles, tuomet išsivysto aterosklerozė. Šios ligos padarinys – suprastėjusi kraujotaka, o dėl šio kraujagyslių susiaurėjimo prastėja aprūpinimo deguonimi funkcija, kuri neigiamai paveikia visą organizmą.
Kurioms žmonių grupėms rekomenduojama profilaktiškai atlikti kraujagyslių tyrimus?
Širdies kraujagyslių tyrimai yra rekomenduojami visiems į rizikos grupes patenkantiems pacientams. Su didesne rizika sirgti širdies ar kraujagyslių ligomis susiduria žalingų įpročių turintys, netaisyklingai besimaitinantys ir nuo nutukimo kenčiantys pacientai, turintys mažą fizinį aktyvumą. Riziką susirgti didinančius veiksnius patariama pašalinti, net jei širdies kraujagyslių tyrimai neparodė pakitimų. Gydytojas gali rekomenduoti spiroveloergometrijos ar panašų tyrimą – tai testas, kuris padeda įvertinti organizmo reakciją į fizinį krūvį ir pasirinkti tinkamą režimą, kuris padės pašalinti širdies ir kraujagyslių ligas sukeliančius veiksnius.
Taip pat pasitikrinti, ar neserga širdies ir kraujagyslių ligomis yra rekomenduojama tiems pacientams, kurie skundžiasi šioms ligoms būdingais simptomais. Itin rekomenduojama širdies kraujagyslių ligų ištyrimo programą rinktis tiems pacientams, kurie ne tik jaučia simptomus, bet ir patenka į rizikos grupes. Širdies kraujagyslių ligos yra viena dažniausių mirties priežasčių, tad neverta spėlioti ar delsti – tik profilaktiniai tyrimai gali pateikti tikslų ir aiškų atsakymą apie sveikatos būklę.
Kokia širdies kraujagyslių tyrimų nauda?
Širdies kraujagyslių tyrimai suteikia svarbios informacijos, jų rezultatai leidžia diagnozuoti įvairias ligas ir pritaikyti efektyvų gydymą. Negydomos širdies ir kraujagyslių ligos gali sukelti miokardo infarktą arba insultą – tai pavojinga gyvybei. Tyrimai yra efektyvus būdas pasitikrinti sveikatos būklę ir kontroliuoti ligos eigą.
Taip pat negalima pamiršti, kad širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijos lemia didelį mirtingumą. Profilaktiniai širdies kraujagyslių tyrimai iš tikrųjų gali išgelbėti gyvybę – ankstyvose ligų stadijose sudėtinga pastebėti specifinius simptomus, o ankstyva diagnostika leidžia laiku pradėti gydymą, taip pat pakoreguoti gyvenimo būdą ir įpročius.
Ar tyrimams reikalingas siuntimas?
Profilaktiniams širdies kraujagyslių tyrimams siuntimas nėra būtinas, tačiau tyrimą gali rekomenduoti ir konsultuojantis gydytojas. Pasitikrinti širdies ir kraujagyslių būklę gydytojas gali rekomenduoti išgirdęs nusiskundimus arba priskyręs pacientą rizikos grupei. Vis dėlto šių ligų tyrimo kaina nėra didelė, tad visada naudinga apsidrausti. O jei baiminatės paties tyrimo, žinokite, kad jis atliekamas tiriant kraujo mėginį. Žinodami, kaip atliekamas tyrimas neturėsite dėl ko baimintis.
Kaip pasiruošti tyrimams?
Širdies kraujagyslių tyrimai atliekami imant veninio kraujo mėginį. Kadangi siekiant nustatyti būdingus pakitimus yra analizuojami įvairūs rodikliai, rekomenduojama 12 valandų prieš tyrimą nevalgyti ir negerti saldintų gėrimų. Troškulį galima numalšinti tik stikline vandens. Atsižvelgiant į šią rekomendaciją, patogiausia rezervuoti tyrimo laiką anksti ryte – taip neteks kęsti alkio.
Ar reikia mokėti už atliekamus tyrimus?
Mūsų klinikoje širdies kraujagyslių tyrimai yra mokami. Pacientai jiems gali registruotis iš anksto, pasinaudoja registracijos funkcija šioje svetainėje arba paskambinę nurodytu telefonu. Tikslios tyrimų kainos yra skelbiamos kainoraštyje, kurį galite peržiūrėti pasirinkę dominantį mūsų klinikų tinklo padalinį. Taip pat siūlome širdies kraujagyslių ištyrimo programą, į kurią įtraukti svarbiausi tyrimai, leidžiantis gydytojui įvertinti organizmo būklę ir pateikti kuo tikslesnę diagnozę.