Cukrinio diabeto ištyrimo programos - Affidea Lietuva

Gliukozė yra pats svarbiausias organizmo angliavandenis ir kartu mūsų energijos šaltinis. Organizmo ląstelių aprūpinimą gliukoze reguliuoja kasos fermentas insulinas. Esant per mažam kiekiui insulino, gliukozė negali patekti į ląsteles. Dar vienas svarbus faktorius, lemiantis gliukozės kiekį kraujyje – hormonų veikla, kuriai sutrikus, ląstelių aprūpinimas gliukoze taip pat tampa nepakankamas.

Gliukozės tyrimas atliekamas iš kraujo mėginio, yra visiškai neskausmingas ir reikalingas cukriniam diabetui, nėščiųjų cukriniam diabetui ar kitoms ligoms nustatyti. Cukraus kiekio kraujyje tyrimas parodo ar jis viršija nustatytas normas organizme. Taigi aptarkime, kokia yra normali gliukozės norma kraujyje, koks gliukozės lygis turėtų būti pas moteris, vyrus ir vaikus, kaip atliekamas gliukozės tolerancijos tyrimas, kokios turėtų būti gliukozės tyrimo normos, kas sukelia cukraus padidėjimą ar sumažėjimą, kaip pasiruošti tyrimui, kokie yra cukrinio diabeto tipai bei kodėl cukrų tikrintis reikėtų nėštumo metu.

Kokia yra normali gliukozės norma kraujyje?
Kad žmogų galėtume laikyti sveiku, normalus gliukozės kiekis kraujyje turėtų būti nuo 3,3 iki 5,5 mmol/l. Svarbu žinoti, jog jei pacientui kraujas imamas iš piršto, tai yra kapiliarinis tyrimas, o jei iš venos – veninis tyrimas. Tai svarbu todėl, kad veniniame kraujyje cukraus kiekis bus didesnis 10 procentų. Atlikus abu tyrimus gliukozės kiekis kraujyje gali skirtis.

Cukraus kiekis kraujyje normos:
Tarp sveiko ir cukriniu diabetu sergančio žmogaus yra nustatomas ir tarpinis rezultatas. Jei sveiko žmogaus cukraus kiekis kraujyje yra iki 5,5 mmol/l, o sergančiojo gliukozės kiekis kraujyje viršija 8 mmol/l, tai užfiksavus ribą tarp 5,5-7,5 mmol/l nustatomas prediabetas.

Verta paminėti, kad sveiko ir sergančio cukriniu diabetu gliukozės normos skiriasi. Sergančiajam 3,5 ar 4 mmol/l gliukozės koncentracija  kraujyje vertinama kaip hipoglikemija – per mažas kiekis.

Tikrinamas gliukozės lygis vyrams, gliukozės lygis moterims, taip pat nėščiosioms.  Gliukozės kiekio kraujyje normas vaikams taip pat reikia tikrinti.

Kaip atliekamas gliukozės tolerancijos tyrimas?
Gliukozės toleravimo tyrimas  atliekamas tada, kai gliukozės norma nevalgius yra mažiau nei 7 mmol/l, tačiau yra jaučiami požymiai, kurie gali vesti prie cukrinio diabeto.

Pirmiausia bus paimamas veninis kraujas, tuomet reikės išgerti 75 gramus gliukozės, kuriuos ištirpinsite 300 ml vandens. Po kraujo paėmimo ir išgertos gliukozės kiekio ramybės būsenoje reikės praleisti 1 valandą. Tuomet vėl bus paimamas kraujas, o praleidus ramybės būsenoje dar valandą – vėl pakartojamas kraujo paėmimas ir vertinami rezultatai. Svarbu, jog viso tyrimo metu vadovautumėtės nurodymais, nieko, išskyrus vandenį,  negertumėte ir nevalgytumėte, išlaikytumėte ramybės būseną. Tai užtikrins sėkmingą gliukozės kiekio kraujyje tyrimą.

Kuomet rekomenduojama atlikti gliukozės tyrimą?
Gliukozės toleravimo testą rekomenduojama atlikti dėl įvairių priežasčių. Pirmiausia jis rekomenduojamas tuomet, jei įtariama, kad sergate II tipo cukriniu diabetu. Rekomenduojama atlikti gliukozės tolerancijos tyrimą ir nėštumo metu. Jį reikėtų atlikti prevenciniais tikslais dėl nėščiųjų diabeto, kitaip vadinamo gestaciniu diabetu.

  • Gresiant pirmo tipo cukriniam diabetui galite jausti troškulį, silpnumą arba energijos stygių, dilgčiojimą galūnėse ar jų tirpimą. Vieni iš pirmo tipo diabeto simptomų taip pat yra staigus svorio netekimas, susilpnėjusi rega, gana dažnas šlapinimasis, todėl įtariant pirmo tipo cukrinį diabetą gliukozės tyrimą kraujyje atlikti būtina.
  • Antro tipo diabeto simptomus pastebėti daug sunkiau, jie dažnai gali atrodyti kasdieniai, neišsiskiriantys, todėl ir nustatomas jis sudėtingiau, dažnai labai vėlai. Antro tipo diabetui būdingas galvos skausmas, padidėjęs prakaitavimas, itin didelis apetitas ir nesaikingas valgymas.

Gliukozės tyrimą rekomenduojama atlikti jaučiant bet kurį iš simptomų arba jei šeimoje yra sergančių II tipo diabetu asmenų. Ankstyva cukrinio diabeto diagnostika leidžia greičiau pradėti taikyti gydymą ir žymiai efektyviau suvaldyti ligą.

Sumažėjęs gliukozės kiekis kraujyje
Per mažas gliukozės kiekis kraujyje vadinamas hipoglikemija. Tai reiškia, kad gliukozės koncentracija yra mažesnė nei 3,33 mmol/l. Hipoglikemija yra pavojinga, nes per žemas gliukozės kiekis kraujyje pavojingas net gyvybei.

Gliukozės norma kraujyje gali sumažėti dėl įvairių priežasčių – badavimo, per didelio alkoholio vartojimo, sergant cukriniu diabetu perdozavus insulino, dėl kasos naviko ar kitų sudėtingų kasos ligų.

Sumažėjusi gliukozės kraujyje norma gali pasireikšti pykinimu, silpnumu, vėmimu, dažnai atsiranda nerimas, padidėja jautrumas, drebulys, gali greitai plakti širdis. Smarkiai nuo normos nukrypę rodikliai gali iššaukti net traukulius, sutrikti koordinacija, aptemti sąmonė, mat smegenys netenka maisto, dėl to sutrinka širdies veikla.

Padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje
Per didelis gliukozės kiekis kraujyje vadinamas hiperglikemija. Tai yra pagrindinis cukrinio diabeto požymis, kuris gali diagnozuoti ir būklę iki diabeto, ir diabetą. Natūraliai  gliukozės kiekis kraujyje po valgio padidėja ir to išsigąsti nereikėtų. Sunerimti verta tada, kai tyrimas padidėjusį kiekį parodo kaip rekomenduojama – nevalgius.

Pirminei diagnozei svarbu atlikti gliukozės tyrimą  ir gliukozės šlapime tyrimą. Įprastai gliukozės šlapime turi nebūti, tačiau ji randama ne tik esant hiperglikemijai, bet ir kitomis ligomis.

Kas sukelia cukraus padidėjimą kraujyje?
Vienas iš natūralių veiksnių, lemiančių cukraus kraujyje normų padidėjimą, yra maistas. Paprastai gliukozės kiekis kraujyje padidėja pavalgius.  Sutrikusi glikemija nevalgius reiškia, kad organizmas nebesusidoroja su medžiagų apykaita.

Padidėjęs cukraus kiekis kraujyje gali būti pirmasis požymis, signalizuojantis cukrinio diabeto pradžią. Cukraus padidėjimą kraujyje sukelia angliavandenių apykaitos sutrikimai. Būtent jie lemia gliukozės kiekio kraujyje padidėjimą, dar kitaip vadinamą hiperglikemija.

Kurie veiksniai gali turėti įtakos tyrimo rezultatams?
Tyrimo rezultatui įtakos gali turėti mityba, poilsis, nerami organizmo būsena. Reikėtų tikrintis cukraus kiekį kraujyje ryte, nevalgius, nes cukraus kiekio kraujyje norma pavalgius padidėja. Taip pat prieš tyrimą reikėtų nerūkyti, kurį laiką nevartoti alkoholio. Tyrimo metu reikėtų kūną išlaikyti ramybės būsenoje, nevalgyti, gerti tik vandenį.

Gliukozės tolerancijos tyrimas – kaip pasiruošti?
Gliukozės toleravimo tyrimui reikės pasiruošti etapais.

Likus 10 dienų iki tyrimo jokiu būdu negalima badauti. Iki tyrimo likus 3 dienoms, reikėtų vartoti pakankamai angliavandenių, vengti sunkaus fizinio krūvio. Parą iki tyrimo griežtai draudžiama vartoti alkoholinius gėrimus.

Nuo 8 iki 14 valandų iki gliukozės toleravimo tyrimo reikia ilsėtis, būti nevalgius. Tuo laikotarpiu negalima gerti gaiviųjų gėrimų, kavos, reikia gerti tik vandenį. Iki tyrimo bent 8 valandas reikia būti nerūkius.

Atliekant gliukozės tolerancijos testą reikia būti ramybės būsenoje. Šis tyrimas atliekamas anksti ryte, geriausia nuo 8 valandos ryto. Su savimi reikia turėti gliukozės (milteliais), paskaninimui galite turėti citrinos.

Gliukozės tyrimas nėštumo metu
Svarbu išsiaiškinti, kodėl, kada bei kaip atliekamas gliukozės tyrimas nėštumo metu.

Nėščiųjų diabetas, kuris dar vadinamas gestaciniu diabetu, gali būti aiškinamas kaip laikinas, nėštumo metu pasireiškiantis angliavandenių apykaitos sutrikimas. Paprastai apykaita sutrinka dėl hormonų. Tai gali būti pavojinga, nes toks sutrikimas gali pakenkti vaisiaus raidai.

Kadangi gestacinis diabetas dažniausiai yra nepastebimas, 24–28 nėštumo savaitę reikia atlikti gtm tyrimą (gliukozės toleravimo mėginys).

Paprastai, jei nustatomas gestacinis diabetas, po gimdymo jis praeina, tačiau lieka rizika susirgti II tipo diabetu, todėl ir po nėštumo reikėtų pasitikrinti cukraus kraujyje normas.

Kokie yra cukrinio diabeto (CD) tipai?
Cukrinis diabetas skirstomas į I tipo CD ir II tipo CD. I tipo cukriniam diabetui būdinga insulino stoka. Šio tipo diabetu dažnai suserga vaikai arba paaugliai, jį gali lemti genetiniai ir autoimuniniai veiksniai.

II tipo cukrinis diabetas fiksuojamas dažniausiai turintiems viršsvorį žmonėms, ar jei yra metaboliniai sutrikimai. II tipo CD atveju, priešingai nei I tipo, insulino stokos nėra, tačiau ląstelės negali jo pasisavinti.

3 taškų gliukozės tyrimas 
Gliukozės tolerancijos testas dar vadinamas trijų taškų gliukozės tyrimu. Taip jis vadinamas dėl atlikimo būdo – iš venos tris kartus paimamas ir vertinamas kraujas.

Atvykus į tyrimą ryte, nevalgius, paimamas pirmasis kraujo mėginys. Tuomet išgeriamas gliukozės tirpalas ir reikia ramiai palaukti antrojo kraujo paėmimo. Antrą kartą kraujas paimamas praėjus valandai po tirpalo išgėrimo. Trečiasis kraujo mėginys paimamas praėjus dar vienai valandai.

Atliekant tyrimą draudžiama valgyti, aktyviai judėti, galima gerti tik vandenį ir ramiai sėdėti, ar net gulėti.

Programos sudėtį rasite kainyne:

 

Registruotis tel.: 1811