Respiracinis sincitinis virusas (RSV) – tai kvėpavimo takų virusas, plintantis iš žmogaus žmogui kvėpavimo takų lašeliais. Ši virusinė infekcija savo simptomais primena gripą. Dalis žmonių, užsikrėtę RSV, pasveiksta per maždaug savaitę ir jiems neprireikia specialaus gydymo. Tačiau vaikams iki 5 m., vyresniems nei 60 m. amžiaus žmonėms bei žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis, šis virusas yra itin pavojingas – gali sukelti sunkią ligą ir net mirtį.
Pasaulyje kasmet dėl šios virusinės infekcijos hospitalizuojama apie 3,6 mln. vaikų, iš kurių miršta apie 100 tūkst. O Europoje vienas iš dvidešimties vyresnio amžiaus žmonių užsikrečia RSV.
Respiracinis sincitinis virusas, skirtingų amžiaus grupių žmonių sveikatą paveikia nevienodai, tačiau dažniausiai ligos atveju pasireiškia šie simptomai:
- bendras silpnumas;
- karščiavimas;
- kosulys;
- dusulys;
- sloga;
- kaulų laužimas.
Sunkios RSV infekcijos komplikacijos – tai bronchiolitas (plaučių smulkiųjų kvėpavimo takų uždegimas), pneumonija (plaučių uždegimas), hipoksija (deguonies trūkumas organizmo audiniuose) ir ūminis kvėpavimo nepakankamumas.
Respiracinis sincitinis virusas yra labai pavojingas žmonėms, sergantiems lėtinėmis širdies ir plaučių ligomis tokiomis, kaip astma, lėtinė obstrukcinė plaučių liga širdies nepakankamumas, kadangi gali iššaukti ligos paūmėjimą. Labai dažnu atveju RSV komplikuojasi ir bakterine infekcija, dažniausiai – pneumokokiniu plaučių uždegimu.
Skiepijimas
Norint apsisaugoti nuo plaučių (kvėpavimo takų) ligos, sukeltos RSV viruso, yra sukurti skiepai.
ABRYSVO® vakcina skiepijamos nėščios moterys (24 – 36 nėštumo sav.), siekiant apsaugoti vaikus nuo RSV iki 6 mėn. amžiaus ir 60 m. ir vyresnio amžiaus žmonės.
Nėštumo metu paskiepytos moters imuninė sistema yra aktyvuojama ir pradeda gaminti antikūnius prieš RSV virusą. Antikūnai perduodami per placentą į vaisiaus organizmą ir kūdikis gimsta jau turėdamas dalinį imunitetą.
Apsisaugoti nuo RSV viruso reikalinga 1 ABRYSVO® vakcinos dozė.
Daugiau informacijos apie ABRYSVO® vakcinos vartojimą ieškokite pakuotės lapelyje arba kreipkitės į gydytoją ar vaistininką.