Inkstų funkcijos ištyrimo programa - Affidea Lietuva

Pagal statistiką, kas dešimtas suaugęs žmogus serga kuria nors inkstų liga. Inkstų funkcijos sutrikimą gali lemti širdies ir kraujagyslių ligos, aukštas arterinis kraujo spaudimas, cukrinis diabetas, lėtinės užkrečiamos ligos. Taip pat ilgalaikis kai kurių vaistų vartojimas gali sukelti inkstų funkcijos sutrikimą, o vėliau – ir nepakankamumą.

Inkstų tyrimai yra atliekami iš šlapimo mėginio, o tyrimo rodikliai yra kreatinas, šlapalas, cistatinas C ir šlapimo rūgštis. Dar vienas indikatorius, parodantis inkstų ligas, gali būti kalio, natrio bei fosforo kiekio padidėjimas kraujyje. Tai galima pastebėti atlikus inkstų tyrimą iš kraujo.

Be šių pagrindinių inkstų funkcijų tyrimų, galima atlikti ir instrumentinius tyrimus, tokius kaip echoskopija ar biopsija, kurie jau parodys ir organo struktūrą ar galimus jo pakitimus.

Kalbant apie inkstų tyrimus, verta aptarti, dėl kokių priežasčių gali sutrikti inkstų veikla, kaip išvengti inkstų ligų bei kokie yra inkstų ligų simptomai.

Dėl kokių priežasčių gali sutrikti inkstų veikla?
Inkstai yra svarbus organizmo filtras, nes jie filtruoja mūsų kraują. Filtruodami kraują inkstai pašalina iš organizmo toksinus ir kitas mums kenksmingas medžiagas. Be kraujo filtravimo, inkstai atsakingi dar ir už pH balansą organizme bei skysčių ir mikroelementų paskirstymą, hormono eritropoetino gamybą, fermento renino gamybą. Reninas mūsų organizme reguliuoja kraujo spaudimą.

Inkstų veiklą gali sutrikdyti ne tik įvairios ligos, bet ir mūsų gyvenimo būdas. Inkstų ligos gali kilti dėl viršsvorio, fizinės veiklos trūkumo, įvairių žalingų įpročių, nesubalansuotos, nepilnavertės mitybos,  taip pat dėl ligų, tokių kaip cukrinis diabetas, gerokai padidėjęs kraujospūdis, širdies ir kraujagyslių ligos, smarkiai nusilpusi imuninė sistema, šlapimo takų infekcijos.

Inkstų, kaip ir kasos ligos progresuoja lėtai, todėl dažnai labai ilgai galime nepastebėti jokių joms būdingų simptomų.

Pastebėta, kad rūkantys, vartojantys alkoholinius gėrimus ar narkotines medžiagas, nutukę asmenys, daug laiko praleidžiantys šaltyje, inkstų ligomis serga daug dažniau. Inkstų ligas taip pat gali sukelti infekcija, patekusi su krauju, susirgus kai kuriomis medžiagų apykaitos ligomis, apsinuodijus cheminėmis medžiagomis, alkoholiu, inkstus suspaudus arba sumušus. Trečdalis uždegiminių inkstų ligų kyla kaip komplikacijos po iki galo neišgydytų peršalimo ligų ar anginos.

Geriausias lėtinių ligų, tarp jų ir inkstų, kontrolės būdas yra jų išvengimas (prevencija) bei ankstyva diagnostika. Norint laiku pastebėti inkstų funkcijos sutrikimus patariama atidžiai stebėti savo sveikatos būklę ir reguliariai atlikti reikiamus tyrimus.

Efektyviau yra diagnozuoti ligą ankstyvoje jos stadijoje, negu gydyti toli pažengusias ligų stadijas bei komplikacijas. Inkstų veiklos sutrikimai dažnai būna besimptomiai, todėl reikia specialių tyrimų, norint laiku diagnozuoti inkstų ligą.

Dažniausiai inkstų funkcijai preliminariai įvertinti pakanka kelių pagrindinių tyrimų. Tam yra sudaryta dažniausiai pasitaikančių inkstų ligų kraujo laboratorinių tyrimų programa, kuri rekomenduojama norint sužinoti savo inkstų būklę.

Kaip išvengti inkstų ligų?
Kaip ir minėta, inkstų ligos gali kilti dėl mūsų gyvenimo būdo, todėl, norint užkirsti kelią šioms ligoms, pirmiausia reikėtų pasirūpinti taisyklinga, sveika ir subalansuota mityba, kokybišku poilsiu, fiziniu aktyvumu ir kokybišku laisvalaikiu.

Inkstų ligos gali kilti ir dėl kitų žmogaus organų ligų ir juose kilusių infekcijų. Visų pirma, inkstams labai kenkia vartojami nuskausminamieji, kuriuos mes geriame pajutę skausmą kituose organuose. Taip pat inkstų būklei gali turėti įtakos jūsų dantų būklė.

Geriausias būdas išvengti inkstų ligų, kaip ir visų kitų ligų, yra profilaktinės patikros. Tik atlikę inkstų tyrimą iš šlapimo ar kraujo mėginio, galėsite būti ramūs ir užtikrinti dėl inkstų būklės. Ypač atsakingai tikrintis turėtų lėtinėmis ligomis sergantys pacientai.

Profilaktiškai pasitikrinti, ar atlikti tyrimus jaučiant simptomus galima ir „Endemik“ klinikose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir kituose Lietuvos miestuose, kuriuose yra įsikūrusios „Endemik“ klinikos.

Inkstų ligos simptomai
Įvairius inkstų sutrikimus dažniausiai išduoda nemiga bei nuovargis, sumažėjęs arba visai dingęs apetitas, kojų tinimas ne tik karštuoju metų laiku, aukštas kraujospūdis ir kiti.

Inkstų uždegimas ar kitos inkstų infekcijos dažniausiai pasireiškia peršalimo simptomais. Gali skaudėti nugarą, šlapimas pakeičia spalvą ir kvapą. Labai svarbu žinoti, kad inkstų uždegimas nėra nekalta liga. Negydoma ir nediagnozuota ji gali išaugti į inkstų nepakankamumą.

Ūmus inkstų nepakankamumas dažniausiai neturi jokių simptomų, tačiau yra labai pavojingas. Inkstų nepakankamumą sukelia stresas, sutrikusi kraujotaka, vandens trūkumas organizme, įvairūs apsinuodijimai. Ši liga labai pavojinga, nes gali pažeisti kitus svarbius organizmo procesus.

Bene dažniausias inkstų sutrikimas yra inkstų akmenligė. Ilgą laiką ji gali būti besimptomė ir nejaučiama, tačiau kai akmenys iš inkstų pajuda į šlapimtakius, jaučiamas didelis skausmas ir prireikia skubios medikų pagalbos.

Programos sudėtį rasite kainyne:

 

Registruotis tel.: 1811